Високотехнологічна війна Китаю з мусульманською меншиною
  13 Травня 2019

  Високотехнологічна війна Китаю з мусульманською меншиною

  Даррен Байлер

  Уйгури ― тюркськомовний народ, який сповідує іслам та живе в автономному районі Сіньцзян на північному заході Китайської Народної Республіки. Представників цієї меншини китайська держава масово відправляє до спеціальних таборів для насильницького перевиховання, бо вважає їх неблагонадійними. У репортажі Даррена Байлера йдеться про те, як Китай використовує високі технології для того, щоби позбававити уйгурів власної ідентичності.

  У 2017 році Аліма затримали в аеропорту як потенційно небезпечного, адже той повернувся до Китаю після навчання за кордоном. Поліція зробила йому так звану «перевірку здоров’я» ― збір біометричних даних рано чи пізно спіткає усіх дорослих уйгурів. Взяли зразок ДНК, крові, відбитки пальців, запис голосу та скан обличчя і швидко відпустили. А за кілька днів при вході у торговий центр пролунав сигнал тривоги ― Алім потрапив до чорного списку системи.

  Держава визнає уйгурське життя лише під оком комп’ютера. У Сіньцзяні мережа спостереження за уйгурами ― це не лише камери на будівлях, а й чипи в мобільних пристроях. Сканери обличчя та біометричні контрольно-пропускні пункти відстежують пересування уйгурів майже всюди. Спеціальні комп’ютерні системи профілюють мільйони людей, вираховуючи «небезпечних». Ознакою загрози може бути просто ісламське вбрання. Система попереджає поліцію про будь-яку спробу уйгура увійти до лікарні, банку, парку чи торгового центру.
  Повний репортаж читайте мовою оригіналу за посиланням.

  Ілюстрація ― Getty/Guardian Design.

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00