У пошуках Різдва на Донбасі

  У пошуках Різдва на Донбасі

  Чого на Різдво бажають українські бійці — у фотосерії Альберта Лореса

  Аби подарувати військовим трохи різдвяного дива, волонтери повезли на позиції на бахмутському напрямку більш як двісті кілограмів домашнього печива, млинці й солодощі, вифлеємський вогник миру і кілька дронів-камікадзе.

  Журналіст Крістіан-Жолт Варга і фотограф Альберт Лорес поїхали з ними — дізнатись, про що найбільше мріють наші бійці напередодні Різдва, і попросили їх написати свої святкові побажання. Військові мріють насправді про очевидні речі: мир в Україні і розпад Росії, дрони і танки ABRAMS, та чи не найбільше — про ротацію і свята вдома, в родинному колі. Тут, біля головної ялинки країни, найгостріше відчутні втома і виснаження. В розмовах у нашвидкуруч прикрашеній у прифронтовому селі хаті говорять про те, що війна буде довгою, а ситуація з міжнародною підтримкою зараз надскладна.


  Богдан «Дан»

  Дан, досвідчений ветеран, який отримав два поранення й осліп на одне око, відкрив притулок для бійців. Тут воїни можуть прийняти душ і перепочити кілька днів, перш ніж повернутися на позиції. Минулого тижня сюди приїздив відомий український співак Арсен Мірзоян: він приніс новорічну ялинку і багато прикрас. Богдан розвісив частину з прикрас у будинку, щоб «поліпшити настрій і допомогти розслабитись хлопцям, які приїжджають сюди з фронту».

  А от новорічна ялинка опинилась в іншому місці. Її поставили на перехресті по дорозі до Кліщіївки, між Костянтинівкою і Бахмутом. 

  — З усіх ялинок в Україні ця — найближча до лінії фронту. І ми вважаємо, що це головна новорічна ялинка країни, — каже Дан. — Її бачить кожен український боєць, який їде на фронт. Ми поставили її тут, щоб трохи покращити настрій тим, хто проїжджає повз. 

  Атмосфера довкола деревця апокаліптична: засніжені поля, кістяки спалених машин, повалені дерева і зруйновані будинки. Удалині чути звуки артилерійських боїв — фоновий гуркіт, який не вщухає. 

  Затримуватись тут небезпечно. Кілька іграшок на ялинці замерзли, як і новорічний мішок під деревцем, куди Богдан поклав жменю кілець від гранат.

  «Віталій»:

  «Та ясно. Ми постійно думаємо про це. Хлопці

  тільки про те й думають, що про Різдво. Прикрашають дрони дуже особливими різдвяними прикрасами», — каже командир. І видно, що він дратується, коли його запитують, чи є в бійців час бодай подумати про Різдво. 

  «Фокс»:

  «Ну так, до свят усі мають якісь бажання і мрії, і Різдво ми якось відсвяткуємо. Але у війни свят немає. В будь-яку хвилину плани можуть змінитись — і от в тебе залишилось п’ять хвилин, щоб вижити».

  «Троя»:

  «Востаннє був удома на свята у 2022 році. Моя дружина сказала, що без чоловіка ніякого Різдва не буде».

  Список бажань

  Щоб скінчилась війна і ми не програли.

  Хочу додому в Луганську область!

  Вижити.

  Найшвидшої перемоги.

  Щоб війна в Україні скоро закінчилась нашою перемогою.

  Щоб Бог захистив усіх українців.

  Щоб у кожного захисника за спиною був ангел-охоронець.

  Хочу, щоб закінчилась війна!!!

  Хочу додому, до сім’ї. 

  Повернути полонених наших побратимів на Батьківщину.

  Відбудувати нашу країну та навести порядок та чесність керівництва в нашій державі.

  Перемога.

  Хочу якнайскорішої перемоги.

  Повернення всіх українських дітей.

  Миру й добробуту.

  На Різдво бажаю вам миру та здоров’я, бо тільки ці дві речі найголовніші у світі.

  Цінуйте те, що маєте, та вірте у краще. Нехай Бог благословить вас та вашу сім’ю!

  Бажаю, щоб русня закінчилась в найближчий час.

  Бажаю, щоб свідомих українців ставало більше з кожним днем.

  Бажаю, щоб весь світ забув про існування Росії та ізолювався від неї.

  Бажаємо швидкої перемоги.

  Щасливого майбутнього для України і наших дітей.

  Здоров’я людям і державам, які допомагають Україні й турбуються про її долю.

  Бажаю, щоб в наступному році бійці, які вже другий рік на війні, мали можливість відпочити зі своїми близькими.

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00