Розділені поляки: гіркий конфлікт за комуністичну історію нації
  7 Серпня 2019

  Розділені поляки: гіркий конфлікт за комуністичну історію нації

  Меттью Лаксмор

  У вересні 2013 року польська Легніца готувалася до зустрічі колишніх радянських офіцерів, які служили в місті перед падінням Радянського Союзу. Зустріч мала відбутися на головній площі біля пам’ятника двом солдатам — поляку та росіянину, які тиснуть один одному руку. Його встановили 1951 року на знак «безмежної вдячності польського народу їхнім визволителям». У ніч напередодні 25-річний польський націоналіст із кількома друзями облили пам’ятник червоною фарбою. Хлопця скоро заарештували.

  Польщі важко дається обговорення минулого. Так, Радянський Союз звільнив країну від нацистів, відкривши ворота концтаборів і звільнивши тисячі євреїв. Втім, він приніс із собою комуністичну систему, яка стала для країни новою окупацією. Через п’ять років після арешту хлопця звандалізований пам’ятник демонтували.

  У репортажі для видання The Guardian Меттью Лаксмор припускає, що повалення радянських пам’ятників у Польщі — це лише незначна частина битви, яку Польща веде за власну ідентичність.

  Про те, як це впливає на країну та її мешканців, цілком та мовою оригіналу читайте за посиланням.

  Ілюстрація — Janek Skarżyński/AFP/Getty

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00