«Прилітає реально всюди». Правий берег рік як удома 
  11 Листопада 2023

  «Прилітає реально всюди». Правий берег рік як удома 

  11 листопада 2022 року Сили оборони увійшли в Херсон та вивісили український прапор над центральною площею міста. Увесь цей рік ситуація у прифронтовому місті залишається надскладною. Росіяни, що стоять на лівому березі Дніпра, щодня обстрілюють з артилерії житлові будинки, зупинки громадського транспорту, лікарні, магазини та культурні памʼятки. 

  У червні цьогоріч до щоденних обстрілів додалася ще одна катастрофа — окупанти підірвали зсередини Каховську ГЕС, спричинивши гуманітарну та екологічну катастрофу. Багато людей досі не можуть повернутись до своїх постраждалих від затоплення домівок.  

  Документальний фотограф Вʼячеслав Ратинський минулоріч застав місто одразу по звільненню. І приїхав сюди за рік — показати, як херсонці живуть сьогодні.  

  «За цей рік для херсонців змінилося все. Рік тому кожен, кого я зустрів, казав, що окупація далася дуже важко, люди постійно жили у страху. Зараз теж важко, та це вже зовсім інше життя. 

  Як і будь-яке прифронтове місто, Херсон — місто контрастів. Ми приїхали у віддалену церкву, до якої дуже важко дістатися, — і там було безліч народу, святкували день народження прихожанки. Лінія фронту проходить річкою Дніпро, але ми бачили місцевого чоловіка, який веслував на річці звичайним човном. На березі дорогі будинки, видно, що жили заможні люди, — і нікого нема: біля річки постійно літають дрони. 

  У затопленому мікрорайоні Острів майже ніхто уже не живе, тут доволі серйозний блокпост — але їздить маршрутка. Одній жінці я допоміг там увімкнути газ і вкрутити лампочку, й вона страшенно тому тішилась, хоча від моменту затоплення не живе у своїй квартирі — там усе мокре: стіни, підлога, меблі, речі. Вона мешкає у сусідки вище. 

  Там же, на Острові, відвозили з волонтеркою допомогу родині з чотирма дітьми — ті вчаться онлайн, катаються на велосипедах під звуки канонади і не розуміють, як жити деінде. 

  Кожен робить своє, аби не збожеволіти у постійних обстрілах. До метеорологічної станції один чоловік щодня приходить годувати кішку. Інший чоловік у передмісті по затопленій статуї камʼяного бегемота регулярно міряє рівень води і записує у блокнот. Ще один — прибирає листя у своєму дворі — каже, аби не їхав дах.  

  Багато хто розповідав: найгірше, що було в окупації, — неможливість працювати. Тепер вони раді тому, що повертають бодай якийсь контроль у своє життя і можливість заробляти. Наслідки окупації видно по очах. Люди ж бачать, що я тут чужий, придивляються, і в поглядах — неспокій і тривога. 

  Ситуація насправді дуже стрьомна. Прилітає реально всюди. Зранку одного дня ми ходили знімати приліт — ракета проломила будинок. Тоді, на щастя, обійшлося без жертв. А ввечері пішли у заклад на стендап — там була повна зала причепурених і веселих людей. Стендапер питав у гостей, як вони пережили окупацію. Люди розповідали якісь абсолютно жестякові історії — і жартували з того. Аж хтось обурився — і тоді ненадовго атмосфера стала напруженою. А далі вечір продовжився, як і був, поки ми не вийшли на вулицю і знову не почули звуки фронту». 


  Олександр, 33 роки, психічнохворий, чув голоси. Потрапив у лікарню. Тепер раз на місяць відвідує психіатра.
   

  Чоловік підкурює при виході з лікарні у центрі Херсону. Він стоїть між захисними спорудами, які мають уберегти від уламків у разі обстрілу. Такі споруди встановлені по всьому місту, зокрема їх багато у центрі Херсону. 

  Ігор, 53 роки, живе в бетонному сховищі. Утік з окупації із Генічеська
  Влад, військовослужбовець, учасник українського підпілля під час окупації. Після поетичного виступу купив усі книжки, які привезли поети. 

  Ольга, 83 роки, живе на сусідній вулиці. Прийшла подивитись на стан будинку після російського ракетного удару. Квартира у будинку належить її друзям, які виїхали. 

  26 річний Віктор, 14-річний Богдан, 10-річний Діма і 16-річний Даня — мешканці одного з будинків на Острові. 

  80-річна Марія Іванівна у своїй  квартирі на Острові. Помешкання жінки у районі Острів затопило через підрив каховської дамби. Вона змушена жити у сусідки. 

   Мешканці одного з найнебезпечніших районів Херсону — Острова — 32-річна Тетяна та діти: 5-річна Ріта, 2-річний Трофим і 4-річна Поліна.
  Настоятель храму Преподобних Зосими і Саватія Соловецьких ПЦУ отець В’ячеслав та віряни святкують день народження прихожанки Євгенії (жінка у центрі). Їй виповнилось 87 років
  Сапер «Лютий» розміновує поля та лісосмуги неподалік Херсону. Донедавна був штурмовиком, після важких поранень переведений у сапери.
   Сергій, 68 років, до підтоплення працював у лабораторії Метеорологічного коледжу. Тепер робити тут нічого. Він приходить годувати кицю Мурку, яка живе на території. Іноді ділить із нею банку тушківки. 
   

  Сергій Дніпровський, науковець, почав фіксувати збільшення рівня води у перші хвилини після підриву Каховської ГЕС.
  В озері вода тоді піднялася до 5,14 м. Рівень досі підвищений, але незначно. Сергій визначає його за скульптурою кам’яного бегемота. Всі показники записує у блокнот.
  Сапери розміновують поля та лісосмуги неподалік Херсону.

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00