Позивний «Домовина». Історія арештантки
  31 Травня 2021

  Позивний «Домовина». Історія арештантки

  Христина Коціра, Богдан Кутєпов

  Ванда Горчинська з позивним «Домовина» — зв’язкова та медсестра ОУН, арештована і засуджена за антисовєцьку діяльність, учасниця Норильського повстання, під час якого тисячі в’язнів обливали окропом, трощили їм кістки лопатами або одразу вбивали. Жінка вижила.

  Її власна ціна незалежності — 10 років каторги в місцях вічної мерзлоти. 1 березня 1946 року замість конспіративної квартири Ванда зупинилася на ніч у подруги Зоськи. Зранку прокинулась від запаху смаженої свіжини, а вже за сніданком у вікно постукали.

  Під час допитів ставили до стіни, били, душили. Одного разу кат кинувся роздягати жінку. «Люто шматував шлейки бюстгальтера. Віддирав від понівеченого тіла труси, присохлі до кривавих струпів. Серед розкиданих по всій кімнаті лахів стояла гола дівчина. А гебіст покликав усіх тюремників, роздав їм нагайки й металеві прути: “Бейте по очереди. Сейчас она все расскажет”».

  Далі на Ванду чекали арешт, суд, 2000 кілометрів дороги на каторгу, важка робота, смерті близьких, повстання і не тільки.

  Репортаж про історію Ванди Горчинської, за який журналісти Христина Коціра та Богдан Кутєпов отримали нагороду українського конкурсу професійної журналістики «Честь професії», читайте повністю за посиланням.

  Ілюстрація: Богдан Кутєпов / hromadske

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00