Первісток — для бабусі
  3 Лютого 2020

  Первісток — для бабусі

  Аліна Жетігенова

  У Киргизстані та Казахстані існує традиція, коли літні батьки забирають у старшого сина первістка. Стать дитини не має значення. Її можуть просто викрасти, а біологічній матері заборонити будь-який контакт із нею. Це може статися як у перший день життя дитини, так і кілька років потому. Історично ця традиція виникла, коли казахи та киргизи жили великими родинами та вели спільне господарство з батьками чоловіка. Старше покоління зазвичай мало більше часу та досвіду, до того ж могло розважитися доглядом за малою дитиною.

  Втім, укорінена у племінній історії, для сучасних казахів і киргизів ця культурна традиція стає усе більш травматичною. Авторка репортажу — журналістка «Настоящего времени» Аліна Жетігенова — пережила це на власному досвіді.  До 5 років вона називала мамою бабусю, а на випадкові прояви ніжності з боку «аке» (брата) і «жене» (жінки брата), ким вона вважала рідних батьків, відповідала агресивно, вважаючи таку поведінку чимось забороненим. Аліна досі пам’ятає, як «жінка брата» плакала, коли вона тікала від неї. Зараз Аліна близька з рідними батьками, втім відновлення стосунків потребувало багато часу.

  Читайте репортаж Аліни Жетігенової про культурні травми та драматичні історії розлук і повернень до рідних батьків цілком та мовою оригіналу за посиланням.

  Фото — Любов Мойсеєнко / Настоящее время

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00