Коли вбивають гори
  3 Лютого 2021

  Коли вбивають гори

  Чому пошук загублених туристів стає справою волонтерів

  Власну безпорадність Стефан відчув приблизно на дев’ятий день свого солопоходу зимовими Карпатами. Майже на вершині гори Піп Іван Мармароський, яку так сильно хотів підкорити, 25-річного львів’янина застала негода. Пухкий сніг накидало десятками сантиметрів, видимість, як кажуть туристи, була «молоком», пронизливий вітер боляче обпікав обличчя і збивав Стефана з ніг, а сильна втома позбавляла шансів вибратися самотужки. 

  Задублими посинілими руками дістав телефона й набрав заздалегідь збережений номер Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Завдяки мобільному додатку з офлайн-картами Стефан визначив і передав рятувальникам свої точні координати, а далі, не в змозі зрушити з місця, лишився чекати на порятунок. 

  За даними українських рятувальників, у Карпатах щороку гине до десяти туристів.

  Люди замерзають, потрапляючи у снігові замети, розбиваються, зриваючись з карнизів, помирають від ударів блискавок і, зрештою, просто забувають, що гори — це не тільки краса, а й небезпека. 

  Разом із ДСНС туристів у високогір’ї також рятують волонтери — досвідчені альпіністи, лижники й ті, хто просто не уявляє свого життя без гір. Вони об’єднуються у добровільні рятувальні загони, облаштовують у Карпатах хатини-притулки для мандрівників, проводять власні операції з порятунку і, завдяки добротному спорядженню та використанню міжнародного досвіду, дістаються до потерпілих часто раніше за державні служби. 

  За покликом серця

  — Ця історія почалася з дитячої мрії нашого друга Влада. Він сам місцевий, iз Закарпаття. Змалку був захоплений горами й хотів побудувати у Карпатах дім для відпочинку туристів. Зрештою втілив мрію в життя —  звів на полонині Струнґи, що поблизу гори Піп Іван Мармароський, комфортне місце, де можуть зупинятися мандрівники. З часом на базі будинку з’явився й наш добровільний рятувально-пошуковий пост Marmaros Rescue Hut, — каже 29-річний волонтер Олексій Тригуб’як. 

  Останні три роки він, досвідчений альпініст, разом з напарником Богданом Фаштригою рятує туристів, які потрапили в біду в зимових горах. Влітку, каже Олексій, їхній пост не функціонує — немає сенсу, бо ж небезпек значно менше, ніж під час снігових заметілей та холоду. 

  — Marmaros Rescue Hut, — пояснює Тригуб’як, — працює за словацькою та польською рятувальними системами, суть яких полягає у чіткій координації держслужб із волонтерами, що пройшли офіційну акредитацію, мають чіткі сценарії роботи й круте спорядження. В Україні такої взаємодії, на жаль, немає, тому ми мусимо організовуватися самі. 

  Як правило, прохання про поміч рятувально-пошуковий пост із полонини Струнґи отримує від самих же працівників ДСНС. Держслужбовці звертаються до волонтерів, зокрема, для прискорення пошукових операцій. По-перше, Marmaros Rescue Hut територіально ближчий до вершин, по-друге, добровольці пересуваються на швидких скітурних лижах, а не на «повільних» снігоступах, як чергові ДСНС. 

  Порятунком та пошуком туристів напарники Тригуб’як і Фаштрига займаються безкоштовно і, як самі кажуть, просто за покликом серця. А щоб заробити на життя і мати змогу оновлювати дороге спорядження, обидва працюють гідами та організовують, наприклад, індивідуальні підкорення вершин.

  Любов до гір та одночасно спорту передав Олексієві батько — професійний рятувальник, який віддав ДСНС понад 40 років життя. Свою першу рятувальну операцію Тригуб’як  здійснив волонтером ще у 2009-му, коли тато попросив його допомогти мандрівникам, які застрягли на вершині гори Петрос через хуртовину. 

  — Ми, — пригадує, — виїхали на місце близько 12-ї ночі, але підйому завадили ураганний вітер і заметіль. Вдруге стартували о шостій ранку. Я займався спортом, а тому легко вирвався вперед. Пам’ятаю, як сильно поспішав — переживав, щоб мандрівники, які всю ніч чекали на нас у каплиці на горі, були неушкоджені. В наплічнику ніс шоколад і термос із гарячим чаєм для живих та мотузку — на випадок, якщо туристи уже померли від переохолодження. На щастя, тоді все закінчилося добре. 

  За словами Тригуб’яка, 12 років тому, як і сьогодні, підкорювачі Карпат припускаються одних і тих самих помилок: ідуть у гори непідготовлені, без необхідного екіпірування, надто великими чи надто малими групами, не зважають на прогноз погоди і, що найгірше, переоцінюють власні сили та не ухвалюють вчасно рішення припинити підйом і повернутися назад. 

  — Щоб зараз рятувати тих, хто потрапив у біду в горах, ми з напарником працюємо позмінно: хтось один, я або він, завжди на місці на полонині. Плюс до пошукових операцій залучаємо інших добровольців — досвідчених альпіністів, які зупиняються в Marmaros Rescue Hut. 

  Саме так сталося під час порятунку 25-річного львів’янина Стефана, який, переоцінивши власні сили в солопоході, застряг у Мармаросах у середині січня 2021 року. Ввечері, коли гори засипало снігом і накрило «молоком», ДСНС попросили волонтерів про допомогу й напарник Тригуб’яка Богдан Фаштрига залучив до операції рятувальника одного з гірськолижних курортів Максима Люльченка, який випадково опинився поруч. 

  — Вирушили негайно, — розповідає Фаштрига. — Хлопець зміг передати свої точні координати, але погода погіршувалась, і, щоб він не замерз, діяти потрібно було максимально швидко. 

  Майже нульова видимість, заметіль і сильний вітер ускладнювали кожен крок волонтерів чи не від початку їхнього руху. Та зупинятись означало б наражати туриста на ще небезпеку. Державні рятувальники не змогли дістатися вершини, на якій застряг Стефан, спеціальним транспортом, тому єдиною надією для хлопця в ту ніч стали пішохідні, але досвідчені, Богдан і Максим. 

  — Операція з його порятунку, — каже напарник Тригуб’яка, — тривала загалом близько доби: пошуки зайняли години три-чотири, а от транспортування тривало всі 15. Коли ми побачили Стефана серед снігової бурі, переляканого й зі шкарпетками на руках, то у грубій, але дієвій, формі пояснили, що йти з важезним рюкзаком не вийде: частину спорядження треба залишити на горі. Стефко послухався. Макс дав йому свої запасні рукавиці, і це зберегло туристу кілька пальців. 

  Частину дороги до прихистку мандрівник подолав, спираючись на волонтерів, але врешті його довелося зносити на ак’ї — пластикових рятувальних санях. У притулку поблизу підніжжя гори львів’янину надали першу медичну допомогу, а після ночівлі співробітники ДСНС доставили хлопця до лікарні. Тепер про пригоду, яка могла стати трагедією, Стефану нагадуватимуть ампутовані через обмороження пальці. 

  Смерть улітку 

  — Головне — не піддаватись паніці. Просто йди вперед. Не зупиняйся, — повторюю собі, намагаючись сконцентруватися. 

  Після ночівлі в колибі на полонині ми нарешті здолали Ігровець — третю за висотою вершину хребта Горгани. І хоч гора заввишки всього 1804 метри й у мене за плечима вже неабиякий туристичний досвід, цей спуск я запам’ятаю на все життя. 

  Спечене на сонці обличчя, зрадливий тремор у руках і ногах, що з’явився через постійну фізичну напругу, мозолі від нових трекінгових черевиків, які завдають болю аж до запаморочення, і неочікуваний страх від усвідомлення, що моя група розтягнулася на кілька сотень метрів. 

  — Якщо падатиму, — відбиває в голові, — ніхто ж навіть не зловить. 

  Брудними від чорниць руками витираю з-під яскравої бандани краплини поту, роблю черговий невпевнений крок — і відчуваю, як під ногами починають рухатися кам’яні попаддя — величезні кругляки, що вкривають чи не всі вершини Горган. 

  Серце калатає, руки ще більше тремтять — на хвилі адреналіну я вже не спускаюся з гори, а ледь не сторчголов лечу донизу. Якоюсь невідомою силою зрештою спиняюся просто над урвищем і щосили кричу хлопцеві попереду: «Допоможи!»

  Відбувшись переляком і переживши чи то панічну атаку, чи то банальний ситуативний страх, два роки тому я усвідомила, що гори можуть бути небезпечними не тільки взимку. 

  Гірський рятувальник Віктор Худяк на те пояснює: «Як і в холод, у теплу пору люди гинуть у Карпатах найперше через власні помилки. Розтягатися на великі відстані— одна з них». Чоловік упродовж 18 років працював у ДСНС у селі Осмолода, що на Франківщині. За його плечима сотні операцій, і хоч зараз Віктор піднімається на вершини частіше заради естетичного задоволення, якщо треба — каже, завжди готовий рушити й на порятунок. 

  — З досвіду, — підкреслює Худяк, — знаю,  що мандрівники часто не враховують погодних умов і влітку. На вершині температура щонайменше на 10 градусів нижча за ту, що тримається біля підніжжя гори. Тому добряче змерзнути, потрапити в негоду зі зливою чи шквальним вітром можна навіть у теплу пору року. 

  Торік у червні між горами Грофа і Кінь Грофецький, які раніше були у зоні відповідальності рятувальника, знайшли тіло 26-річного львів’янина. Хлопця, за словами Худяка, вбила блискавка — група, в якій він був, скоріш за все, просто знехтувала погодними умовами. 

  — Під час грому й грози, — констатує колишній співробітник ДСНС, — виходити у гори так само небезпечно, як і під час снігової хуртовини. У вечір загибелі хлопця я спостерігав наближення бурі з Осмолоди.

  Близько 21:30 негода дісталася гір, а вже о 23:00 рятувальникам зателефонував один із туристів та повідомив, що під час сходження на Грофу втратив зв’язок зі своїм товаришем і той не прийшов на місце зустрічі. Зранку зниклого хлопця знайшли мертвим — його вразила блискавка. 

  Головне — врятувати

  — Івона зірвалася метрів за 400 від вершини. Ледь узяла лівіше — і разом із засніженим карнизом провалилася в ущелину. Я вирішив спуститися по неї: домовився про план дій з нашою подругою, яка була поруч, залишив на горі рюкзака і голіруч стрибнув — точніше, й сам злетів вниз. Минуло майже три роки з того дня, і я досі певен, що провина за подію найперше лежить на мені. Як старший групи, мав би зважати на негоду і скерувати всіх назад до притулку. Але ж ні — ми подумали, що хуртовина не завадить «пройти ті пару сотень метрів».

  33-річний ветеран російсько-української війни, турист Олександр Чуб, та його подруга, волонтерка Івона Костина, ледь залишилися живими під час зимового сходження на гору Піп Іван Мармароський у лютому 2018-го. Пролетівши кількасот метрів і зірвавши за собою лавину, Івона дивом пошкодила лише ключицю. Олександр, хоч спускався до подруги без страховки, відбувся всього-на-всього переляком. 

  Фото: Маркіян Лисейко

  — Погода, — пригадує мандрівник, — погіршувалася, температура повітря падала дедалі нижче. Чекаючи рятувальників на місці, ми ризикували отримати обмороження. Тож я запустив на мобільному телефоні офлайн-карти, побудував маршрут — і ми поволі рушили вниз. Дуже пощастило, що з ущелини в принципі можна було спуститися. 

  Проти ночі й у хуртовину, знесилені фізично й виснажені емоційно, Олександр та Івона все ж самотужки пройшли близько 15 кілометрів до колиби, де на них чекала допомога. І хоч ця історія закінчилася хепі-ендом, рятувальник Богдан Фаштрига, який в той день прямував назустріч туристам, каже, зриви з карнизу — одна з найнебезпечніших подій у горах взимку. 

  — Від карнизів, — підкреслює волонтер, — треба завжди триматися подалі, і не на два-три метри, а подалі настільки, наскільки це можливо. Також у горах завжди варто враховувати видимість: якщо погода погіршується — краще не ризикувати. Звісно, бувають ситуації, коли доводиться йти і по «молоці», але тоді ви маєте бути впевнені у власних силах, повинні орієнтуватись на місцевості й мати хорошу навігацію, як-от ті самі офлайн-карти. 

  Втім, бувають ситуації, коли з гір не повертаються навіть дуже досвідчені підкорювачі. У лютому 2019-го, рівно за рік після порятунку Івони й Олександра, на горі Піп Іван, але вже не Мармароський, а Чорногірський, з різницею у кілька днів замерзли троє мандрівників із двох різних груп. 

  — Одному з них, — каже рятувальник і турист Любко Гора, — лишалось усього кілька десятків метрів до обсерваторії на горі. Через нульову видимість чоловік, який до того вже не раз підкорював гори, втратив орієнтацію і замерз, загинув, навіть не усвідомлюючи, що до порятунку лишалося рукою подати. 

  Більшу частину зі своїх 26-ти років життя Любко ходить у гори. З Карпатами хлопець розлучався надовго, хіба коли воював на Донбасі у складі одного з добровольчих підрозділів. Повернувшись до мирного життя, ветеран зробив гори своєю професією і тепер працює у компанії TURE — одній з тих, що має притулок для туристів недалеко від того-таки Попа Івана Чорногірського. 

  — Походи в гори, веломандрівки, сплави, рафтинг, печерні екскурсії, організація кемпів — все це і моє хобі, і робота, і життя водночас. Один із наших кемпів, що зветься «Білий Слон», розташований у селі Дземброня, звідки мандрівники часто стартують на Піп Іван. Не скажу, що цей маршрут найважчий, — просто він досить популярний, тому саме на ньому відносно часто трапляються різні ситуації. А взагалі, всі гори небезпечні.

  На базі кемпінгу, де працює Любко, вже кілька років діє добровільна рятувальна група. Як і Marmaros Rescue Hut, її члени за потреби залучають до операцій своїх гостей-досвідчених альпіністів. Щоб тримати форму й завжди бути напоготові, команда TURE періодично проходить спільні з ДСНС навчання. Наприклад, минулого року вони відпрацьовували різні види евакуацій та надання потерпілим туристам першої медичної допомоги. 

  Прохання про допомогу «Білий Слон» зазвичай отримує від тих, хто зупинявся в кемпі. Також волонтерів згуртовують працівники ДСНС. Любко каже, держслужбовці звертаються до досвідчених туристів зокрема й тому, щоб завдяки більшій кількості людей у пошуковій операції збільшити й шанси знайти мандрівників живими. У держструктурі не надто висока зарплатня, черг з охочих ризикувати собою немає, а група рятувальників ДСНС зазвичай сформована всього з чотирьох осіб. 

  — Вони, — підсумовує рятувальник, —  не можуть залишити пост без зв’язку, тож коли допомоги потребує значна кількість туристів або ситуацію оцінюють як важку, до операції одразу долучають волонтерів. І в цьому немає нічого поганого: коли мова йде про життя, не важливо, хто прийшов на допомогу першим, — головне, щоб людей вдалося врятувати. 


  [Репортаж створено за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00