Моя хата скраю — першим ворога зустрічаю
    22 Лютого 2022

    Моя хата скраю — першим ворога зустрічаю

    «Гаряча лінія» тероборони щодня приймає сотні дзвінків. Ми послухали, хто телефонує

    «Звернення ВВХ подивився разом із друзями — дуже вдобно, скажу я вам. Поматюкались, загуглили, де записувацця в тероборону». Останніми днями соцмережі рясніють схожими повідомленнями. Це відображає загальні настрої — згідно з соціологічним дослідженням, проведеним Українським інститутом майбутнього спільно з Нью Імідж Маркетинг Груп, 56% українців готові особисто стати до лав тероборони в разі їхнього створення у громаді. 

    У Командуванні Сил Територіальної оборони (ТрО) не називають точних цифр приросту добровольців, але відзначають — останніми тижнями охочих записатися до територіальної оборони справді побільшало в рази. Аби допомогти кожному, хто ухвалив таке рішення, 4 лютого запрацювала  «гаряча лінія» ТрО. Щодня її оператори приймають сотні дзвінків. 

    Жінки, чоловіки і навіть діти. Офіцери у відставці, які сприймають ТрО як єдину можливість знову взяти до рук зброю, старі, які ледь рухаються, але «мають сапу, щоб бити росіян до останнього подиху», і навіть самі громадяни РФ, які вже давно живуть в Україні. 

    Наша журналістка Ольга Омельянчук поспостерігала за роботою «гарячої лінії» і поспілкувалася з операторами, аби зрозуміти більше про людей, які телефонують, і, зрештою, — про нашу країну. 

    Ви потрібні своїй країні

    У невеликій кімнаті однієї з військових частин у Києві розставлені письмові столи. За ними сидять військові, які, здається, безперервно розмовляють. На столах стоять чималі монітори з розгорнутими на весь екран таблицями. Поруч — стаціонарні телефони: щойно хтось із армійців кладе слухавку, вони знову починають дзвеніти й блимати червоним. 

    — Якось так сталося, що кожному з нас — тому, хто приймає дзвінки, — попадаються люди певного типажу, — каже Яна, 30-річна дівчина у званні капітана. — От у мене, наприклад, часто бувають бабусі та дідусі. Ледь говорять, певно, й пересуваються хіба зі сторонньою допомогою, але телефонують і зі старту: «Дайте зброю!».

    Одна бабуська з Дніпропетровщини набрала і каже: «Якщо ви не зможете навчити мене стріляти, знайте, що у мене є ніж. І сапа. І вили. Я буду захищатися і лупашити їх — хай одного м*скаля, але точно заберу з собою».   

    Попри те, що у ТрО беруть, у тім числі, людей без військового досвіду, для резервістів і контрактників станом на зараз є вікові обмеження — від 18-ти до 57 років. Також існують вимоги до стану здоров’я, зокрема психічної складової, і до професійної орієнтації. Наразі не часто, але все ж трапляється, коли людина, здавалося б, цілком підходить, але після проходження медичної комісії у військкоматі отримує відмову — здоров’я не таке, щоб служити.  

    — Нещодавно набрав чоловік із Сумської області, і дуже мене зачепив, — продовжує офіцерка. — Він старший за 60 років, й одразу знав, що не годиться за віком, але подзвонив розповісти, що не збирається просто чекати, тому вже встиг сформувати у своєму селі такий собі спецзагін із пенсіонерів, які мають зареєстровану гладкоствольну зброю. «Ви запишіть, — підкреслив строго, — мої дані. Ми ж біля кордону, тому, самі розумієте, будемо, як у тому прислів’ї: «Моя хата скраю — першим ворога зустрічаю». І не зважайте, сильно прошу, на вік — коли серце гаряче, а руки вміють тримати зброю, то нормально вийде. От побачите». 

    Передбачаючи, що серед охочих вступити у ТрО буде чимало людей старшого й старечого віку, військове командування вже запустило процес створення Добровольчих формувань територіальних громад — об’єднань, які будуть підпорядковуватися Силам Територіальної оборони, але розгорнуться у невеликих населених пунктах. Наразі розробляється і постанова, і процедура добору, але вже відомо — сюди можуть потрапити охочі від 18 років і до безкінечності. 

    — Для бабусь та дідусів, — трохи емоційніше каже капітан, — цей факт —  нагадування про те, що вони теж дуже важливі і потрібні своїй країні. Навіть якщо живуть у селі. Навіть якщо вже давно на пенсії. От буквально вчора розповідала про заплановане нововведення 73-річній бабусі десь із центральної України, а вона: «Ну, слава богу! Баба ще ого-го може! Буду дивитися по телевізору: як покажуть, що вже можна, — одразу ж йду».   

    За згодою сторін 

    Основу ТрО (йдеться про штат мирного часу), кістяк, який, в разі чого, за лічені години стане захищати мирні області та міста, складатимуть українці із бойовим досвідом: ті, хто раніше служив у ЗСУ або у правоохоронних органах. Таких людей потребують чи не найбільше, тому, коли на «гарячу лінію» звертається вмотивований ветеран чи відставний військовий у віковій межі 57 років — його історію зазвичай передають особисто командувачу Силами Територіальної оборони бригадному генералу Юрію Галушкіну. 

    — Є правило, — продовжує капітан, — згідно з яким колишніх військових, які впритик підходять за віком, можна взяти на контракт за згодою обох сторін. Тобто погоджуються і вони, і командування. Я особисто передала керівництву як мінімум одну справу такого 57-річного офіцера. Він служив у медичних силах, і, впевнена,  зможе, в разі чого, рятувати своїх. 

    Разом із учасниками бойових дій, армійцями та силовиками у відставці у ТрО по-особливому ставляться також до молоді. Кажуть, щемко говорити зі школярами, яким на момент початку російсько-української війни, у кращому разі, було 8-9 років. 

    — А тепер їм уже по 16 і вони зривають нам телефон й запитують, що потрібно, щоб вступити у лави тероборони. Я кажу: «Найперше — треба досягти повноліття. Але дуже дякую вам за позицію та підтримку», — розповідає Сергій, молодший за віком і званням колега Яни. 

    Старший лейтенант і сам був сформований війною. Сидить навпроти в ідеально рівному однострої, з ідеально поголеними щоками та ідеально рівною спиною. 

    — Ви ж кадровий офіцер? — запитую. 

    — Само собою, — усміхається, — у нас на «гарячій лінії» всі від старшого лейтенанта до майора. Маємо чітко обробляти інформацію та доносити її керівництву. 

    За словами військових, у перший тиждень роботи у контактний центр ТрО телефонували навіть цілі групи підлітків. Були, наприклад, хлопці з «Пласту» — національної скаутської організації. Голос по той бік слухавки сказав одному з офіцерів: «Нам по 15-16 років, але ми теж хочемо допомогти». 

    Азбука Морзе 

    16 лютого Президент України Володимир Зеленський вніс зміни до закону про Сили Територіальної оборони, які стосувалися людей з інвалідністю. У першій версії документа контрактниками ТрО не могли бути люди, яких Військово-лікарська комісія визнала раніше непридатними. А тепер попередні рішення переглядатимуть і у резерві Терборони можуть опинитися, наприклад, ті, хто має вади зору та слуху. 

    — Звернувся на днях хлопець, — продовжує Сергій, — спочатку ніяковів, а потім сказав: «Знаєте, я маю інвалідність по зору, але у мене відмінний слух. І я вивчив телеграфну абетку — азбуку Морзе. Готовий шифрувати, якщо буде така потреба». Не можу бути впевненим, чи він точно має такі все ж дуже специфічні знання, але щоразу переконуюся, що наші люди неймовірні.   

    Наступного дня після внесення законодавчих змін «гаряча лінія» Сил Територіальної оборони буквально стала гарячою — її зайняли ті, хто, здавалося, просто чекав команди: «До бою!». Дзвонили чоловіки та хлопці віком до 35 років, яким свого часу відмовили на ВЛК. 

    У час, коли Росія силою відбирає в України частину території і загрожує повною окупацією, на «гарячу лінію» ТрО звертаються навіть самі росіяни. Не тільки етнічні, а й дійсні резиденти. 

    За законом, у Теробороні можуть бути громадяни інших держав, якщо вони постійно проживають в Україні щонайменше п’ять років і пройдуть додаткову перевірку від СБУ. Тим часом, під час набору до лав регулярної української армії для іноземців саме за часом проживання менш прискіпливі вимоги — перед підписанням контракту не потрібно роками проживати на території України. 

    Для ТрО вимоги для іноземців посилили через специфіку самої структури: тут доведеться захищати саме своє місто, саме свою вулицю і саме свій дім. Для цього потрібно не тільки знати місцевість, а й бути готовим за неї померти. 

    ***

    Нагадаємо, у складі ТрО формується 25 бригад на 150 батальйонів. У мирний час у їхньому штаті передбачено 10 тисяч осіб, а під час особливого стану — 130 тисяч чоловіків та жінок. 

    Для зарахування у Сили територіальної оборони необхідно пройти медичний, психологічний та професійний добір. Далі потрібно отримати відношення до визначеної бригади ТрО у своєму регіоні і підписати із нею контракт — постійний або ж контракт резервіста. Якщо ви оберете другий варіант, то, за бажанням, будете проходити вишкіл щовихідних. У резервістів раз на рік є один обов’язковий виїзд на полігон: збори тривають 10 днів. Також протягом року вони мають відвідати 20 днів тренувань по вихідних. На час основних зборів за резервістами зберігаються їхні цивільні робочі місця. Тим часом, постійний контракт можна підписати мінімум на п’ять (для офіцерів) і мінімум на три роки (для солдатів та сержантів). 

    Телефон «гарячої лінії» Командування Сил Територіальної оборони (працює з понеділка по суботу з 09:00 до 18:00): 0 800 507 028.

    [Цей текст створено завдяки підтримці читачів. Долучайтеся до Спільноти The Ukrainians і ми зможемо писати більше важливих текстів]

    Дочитали до кінця! Що далі?

    Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

    У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

    Щотижня надсилаємо
    найцікавіше

    0:00
    0:00