Дім для неповернення
    2 Червня 2020

    Дім для неповернення

    Історія карпатського села, полеглого у війні, якої так і не оголосили

    Навесні 1951 року радянська влада вирішила ліквідувати село Луг на Франківщині, аби збудувати на його місці таємний об’єкт стратегічного значення — військову частину «Об’єкт С». Місце, де зберігалась би сила й міць СРСР — ядерна зброя. Тож близько тисячі людей опинилися на вулиці. Усі спроби повернення, пошуку справедливості й дому не приносили нічого, крім розчарування. Минули роки, Радянський Союз поступово став розділом у підручнику історії, а втрачена домівка лишилася тільки спогадом. 

    Радіація по коліна

    Я пам’ятаю, що звідти, з-за гори, час від часу з’являлися літаки-винищувачі. А далі пролітали над нашою хатою низько-низько. Так, що я, сидячи на даху, міг розгледіти їхні номери, пригадує письменник Тарас Прохасько.

    Його дитинство минуло в Делятині, недалеко від військової частини, про існування якої радянська влада воліла б мовчати. Зрештою, вона й не говорила багато.

    Без зайвих слів навесні 1951 року, напередодні Великодніх свят, мешканців сусіднього з Делятином села Луг виставили за двері власних домівок. Совєти вирішили, що такій чудовій долині, оточеній високими горами, поруч із колією та річкою не можна стояти без діла.

    — Мій дідо розказував, що там невипадково все з’явилося, веде далі Тарас. — Бо у 42-му чи 43-му році німці почали шукати місце під базу, де вони змогли б виготовляти свої ракети «V», тобто Vergeltungswaffe, що в перекладі з німецької означає «зброя відплати». Казав, що для того вони запросили голландців: усе унтерофіцерство, увесь генералітет голландської армії був тоді направлений у Станіслав для побудови цієї бази. От люди й говорили, що буцімто карпатський рейд Ковпака (партизанська операція у червні-жовтні 1943 року під командуванням командира червоних партизан Сидора Ковпака, — R.) мав, із-поміж низки інших, іще одну мету: спудити німців куди подалі, щоб вони там, у Делятині, не зробили своєї ракетної бази. 

    Згідно з іншою гіпотезою, Лаврентій Берія просто тицьнув пальцем у карту так місце й обрали. Однак територія Лугу має занадто вигідне стратегічне розташування, як для простої випадковості. За ще іншими свідченнями, Берія почув про це село, коли відпочивав на соляних курортах у Делятині. Але достеменно цього не знає ніхто й дотепер. Радянська влада намагалася робити все тихцем і зайвий раз нікому нічого не пояснювала. Через це історія виникнення військової частини обростала численними здогадками.

    — Пам’ятаю, старші люди казали, що там є уранові рудники й радіації там по коліна. А працюють на них страшні зеки, приречені на смерть. Вони там днями й ночами добувають уран. Отак казали, щоб нас, малих дітей, туди раптом не занесло, Тарас сміється та витягає папіросу. Це було одним із маскувальних стратегічних прийомів, аби ніхто туди зайвий раз не потикався. Бо все ж таки урановий рудник, із погляду тодішніх стратегічних міркувань, є меншим злом, аніж те, що там насправді могло бути.

    Він каже, те місце було суцільною загадкою. Пригадує, як його мама працювала тоді у місцевій Делятинській поліклініці й розповідала про дітей, яких скеровували до них на лікування. У їхніх особових картках було вказано адресу: «Авіаційна, 16». Проте ніхто ніколи не чув про цю вулицю. Як виявилось, її насправді не існувало.  

    А ще була така комедія: якось я запросив свого друга погостювати до нас у Делятин, то його дідо з бабою дуже злякалися. Вони здійняли страшний галас і почали його відмовляти від тої затії. Казали: «Там смертельна радіація, нема чого туди їхати». Ось така слава про нас ходила навіть далеко за межами Делятина, Прохасько знизує плечима. І та байка довго жила, дуже довго.

    Тарас пригадує, як одного разу, десь у 1992-му році, родичі з Америки привезли його татові лічильник Гейгера. Він узяв його й побіг до бази. Дитяча цікавість ніяк не полишала юнака. Зізнається, що в дитинстві часто забрідав до тих околиць із друзями, збираючи гриби. Та жодного разу ніхто зі сміливців не наважився зайти далі першої колючої огорожі.

    Я ходив-ходив із ними то туди, то сюди. А воно все ніяк нічого не покаже, сміється Тарас. А потім думаю: курва, радіація ж по коліна! А я, дурний, махаю в себе перед носом.

    Ранок

    Олексієві Боженюку вісімдесят п’ять. Він один із мешканців колишнього села Луг, змушених покинути свої домівки. Тоді, у 1951-му, все почалося з чуток. На початку року люди вже потроху про це говорили. Та після того, як до села прийшов ешелон ув’язнених, усе стало зрозуміло. 

    Це були політичні в’язні, а також засуджені на довічне або на смерть. Їх вели колонами по чотири людини в кінець села туди, де ніхто не жив. По обидва боки йшли конвоїри з псами, — розповідає чоловік, перебираючи в руках кілька горіхів.

    В’язнів поділили на дві частини відповідно до тяжкості їхніх злочинів. Одні будували базу, інші рили тунелі для боєприпасів. Та незабаром у тих тунелях вони й залишилися назавжди. Пан Олексій каже, що на частину в’язнів тих, кого було приречено на смертну кару, радянська влада вирішила не марнувати ресурсу й не транспортувати їх назад до колоній.

    — Їм наказали видовбати ще один тунель: нібито додатковий, за новим плануванням. Там їх на місці й підірвали 350-360 людей! Рили-рили і не знали, що копають собі могилу, його погляд блукає десь далеко за межами кімнати. Але про це я дізнався згодом, як поїхав після армії на «Об’єкт С» працювати шофером, додає похапцем. Аби хоч так бути коло своєї землі.

    Пан Олексій пригадує, що виселяли їх рано-вранці, коли всі ще спали. Того дня — у неділю — прийшли солдати та почали руйнувати хати. Вони розбирали дахи й ламали стіни, поки люди нашвидкуруч згрібали до мішків найнеобхідніше. А далі: хто на фірі, хто машиною, хто ногами — та й на Делятин. Звідти — на Миколаївщину. Усіх людей тоді вивозили товарними поїздами. Набивали по кілька сімей у вагон разом із речами й худобою. Хтось устиг взяти з собою якоїсь їжі, хтось — ні. Їхали так близько тижня. 

    — Нас привезли у Широколанівський район. Там колись була німецька колонія, а потім німців депортували звідти на Схід. У будинки, які залишилися після них, нас і заселили. І сказали: «Живіть!» — пан Олексій розповідає, дивлячись у вікно. 

    Чоловік каже, що тоді в них не було ні світла, ані питної води. Мали тільки одну криницю, а в ній вода жовта-жовта, з безліччю дрібних комах. Тож усе те доводилося проціджувати крізь марлю. Це було нестерпно: у таких умовах ніхто не хотів жити. Тому люди й почали втікати звідти за рік-два після переселення. Дехто навіть року не прожив, зібрали речі й поїхали. 

    — Думали, що нарешті повернуться додому, — він кладе горіхи на стіл. 

    Додому 

    — Кождий, хто де народився, його завжди до своєї рідної землі тягне, знаєте… Михайло Савчук виїхав із рідного села у десять років. Він добре пам’ятає ту весну. Я тоді у третій клас ходив. Нам чомусь почали видавати табелі, ніби як на завершення навчального року. А то ж був Великдень! Я мав іще вчитись і вчитись, розповідає пан Михайло. Мама тоді паски пекла до свята, як раптом ізнадвору якийсь гуркіт. А то ці прийшли… він хитає головою, свою сваволю робити.

    Отак ми, без нашої згоди, і переїхали до Калістратова Миколаївського району зараз це село Степовим називається. Але додому дуже хотілося. Тому тато з мамою порадилися якось пізно ввечері та й кажуть до мене: «Михасю, пора!» чоловік насуплює брови.

    Того вечора вирішили вертатись назад на Західну Україну. Батько потайки десь винайняв машину. Далі вони гуртом поскладали свої речі, сіли та й поїхали. Утікали глибокої ночі через Василінове, а звідти вже під обід приїхали до Вознесенська. Тоді виїхало зо три сім’ї. І дорослі, й діти усі разом їхали у кузові, аби в кабіні нікого не було видно. Пан Михайло пригадує, що вони не дуже вірили в успіх тієї затії.

    Мені тато каже: «Михаську, ти грамотний, піди порозпитуй, куди ми можемо поїхати». А я собі думаю: «Ну, куди їхати? Ясно, що на Одесу з Миколаєва, куди ж іще?». Я вже добре так кумекав та по-їхньому, по-російськи, балакав. Поганенько, звісно, але в тій ситуації це вже було на вагу золота. Пішов на вокзал, обдивився. А там на кожному кроці міліція стоїть ніде яблуку впасти.

    Та й питає мене малого один такий у формі: «Ты куда?». А я йому, як то дитина, кажу: «До мами!». А він на те: «А кто твоя мать?». «Работница уборки территории!» кажу. Бо вони ж вираховували за тим, як ти говориш. Хто українською говорив, то вони одразу ловили. А мене отак і пропустили.

    Пан Михайло дуже любить розповідати цю історію. Коли він пригадує той час, то стає схожим на запального підлітка. Зрештою, це й не дивно. Десятирічний хлопчик виявився кмітливішим за дорослих і, фактично, врятував ситуацію.

    Так ми ся й вернули назад. Але це тривало недовго. У 57-му нас знову погнали звідти. Хоч на цей раз уже так не вивозили. Лише ввічливо попросили, пан Михайло сміється, хитаючи головою, «покинуть территорию». І ту хату, яку ми почали будувати, і хазяйство усе знов мусили кинути.

    Через шість років після першого переселення радянська влада вирішила розширити територію військової частини й почала розчистку околиць. Після повернення люди знову селилися близько біля колишнього села, а відтак військової частини. Тоді ніхто й гадки не мав, що історія може повторитися. Колишні лужани усього-на-всього прагнули бути недалеко від своєї рідної землі.

    Нам дозволили селитися в найближчих містечках і селах. Отак усіх нас і розкидало: хто до Делятина поїхав, хто в Дору, хто до Заріччя, інші в Яремче. І, хоч-не-хоч, а все мусиш починати спочатку. А вони всю ту землю під себе забрали, зітхає пан Михайло. Там же все наше було. Там діди наші поховані… Хто зараз доглядатиме могили, хто принесе квітів?

    Забути не можна пам’ятати

    Василь Тоненький син пані Василини, яку також виселили з Лугу. За його словами, після другого переселення ситуація аж ніяк не покращилася. Мешканці колишнього села Луг все одно лишалися чужими, куди б вони не подалися. Спочатку в Миколаївській області їх виокремлювали як «західняків» чи «западенців». Пізніше, вже у 1957-му, мешканці прилеглих населених пунктів Івано-Франківської області, куди лужани змушені були переселитися, не надто раділи новим сусідам.

    — До них ставилися досить зневажливо. Місцеві вважали, що приїжджі прибули, щоб відібрати в них землю, розповідає Василь. Такі були часи. Люди не довіряли нікому. На нас тих, хто вже там родився, ніхто не зважав. Я от, наприклад, народився в 59-му році. А тих, хто приїхав у 57-му, як мої бабуся й мама, страшно не любили. Бо вони були, як то кажуть, «не наші». Тому лужани намагалися триматись разом, дещо відсторонено від інших мешканців. Об’єднувались у невеличкі комуни, намагаючись не втрачати зв’язку зі своїми.

    Відтоді минуло понад 60 років. Люди, які тоді були дітьми, зараз здебільшого на пенсії. А їхні сини й дочки не ототожнюють себе з тією землею. Для них Луг дитяча казка про чарівну долину з пишними садами, високими горами та глибокими, прудкими річковими водами. 

    Моя земля, мій дім усе це тут, у Дорі. Тут я родився, тут виховав своїх трьох синів. А Луг… він зупиняється на мить, замислившись, це батьківщина моєї мами. Для неї це щось таке дорогоцінне, важливе. А для нас історія.

    Липове клиння 

    Тепер на території колишньої надсекретної радянської бази розташоване військове містечко Міністерства оборони. Воно зветься «Івано-Франківськ-16». Навколо нього вже ніхто не творить міфів та легенд. Навпаки, йдуть дискусії про передачу містечка на баланс Делятина. Над відновленням Лугу давно ніхто не замислюється. Такі ідеї були актуальними в 1990-х, коли територія бази мала невизначений статус. 

    Василь Тоненький був одним із активістів, які у 1991-му році намагалися відстояти право лужан на рідну землю. Спроби виявилися марними. Після того як туди скерували військовий підрозділ Збройних сил, колишні мешканці села Луг остаточно усвідомили: шансів повернути малу батьківщину в них немає.

    Усе, що в них лишилося, можливість відвідувати військове містечко за нагальної потреби. Кожен із них має власний спеціальний пропуск, без якого на територію потрапити неможливо. Двічі на рік, на храмове свято й Провідну неділю, лужани збираються в маленькій дерев’яній каплиці Івана Богослова, що нині на території військової частини. Її збудували на місці колишньої однойменної церкви, зведеної в 1911-1912 роках відомим місцевим різьбярем Василем Турчиняком. Радянська влада перевезла цю церкву до військового містечка, щоб використовувати її як склад, а згодом — спортзал. 

    Кожен, хто починає розповідати історію про Луг, неодмінно пригадує відоме пророцтво, яке Турчиняк заповідав односельчанам: «Розлетитесь усі ви, як липове клиння, будете жадними бачити одне одного, але не зможете вернутися. А село обсотають колючими дротами, і дороги заллються смолою так, що ніхто не зможе сюди прийти».

    Колись на ці свята збиралося більше як трьохсот лужан, тепер — не більше двадцяти. Чи не про всі ці події йшлося Василеві Турчиняку в його пророцтві?

    [Репортаж створений за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов‘язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]

    Дочитали до кінця! Що далі?

    Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

    У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

    Щотижня надсилаємо
    найцікавіше

    0:00
    0:00