![Як гуляють на Маланку Як гуляють на Маланку](https://reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_05246.jpg)
Як гуляють на Маланку
За два тижні після Нового року дехто з українців зустрічає його знову у дивовижному карнавалі язичницьких і ранньохристиянських традицій. У ніч на 14 січня Україна святкувала Щедрий вечір — «добрий вечір добрим людям на здоров’я» — разом із Маланкою, донькою доброго бога злагоди й благополуччя Лада, і богатирем Василем, що врятував її із пазурів лютого змія. Не дивно, що у скрутні і тривожні часи українці прагнуть заручитися бодай якоюсь підтримкою вищих сил. Сергій Коровайний — український фотограф-документаліст, який знімає для Радіо Свобода, Ukraїner, The Gate Agency та Reporters, — показав, як зустрічали «старий Новий рік» на Буковині та Гуцульщині, де свято Маланки досі бережуть і шанують.
Найвідчутніше традицію святкування Маланки зберегли у деяких куточках Буковини, Галичини й Поділля. Вбрані у дивні маски та етнічний одяг люди ватагами ходять зі співами від хати до хати, вітаючи господарів, а зрештою збираються на центральній вулиці, де розігрують свою яскраву виставу. Від села до села традиції різняться: десь костюми ведмедя виготовляють із сіна й соломи, хтось влаштовує у центрі села бійку маланкарів, а інші на сучасний лад запалюють зимове небо фаєрами.
За кутею і видовищами туристи готові їхати аж на край України — у селищі Красноїльську на румунському кордоні відбуваються наймасовіші святкування. З’їжджаються туристи і до розташованого неподалік містечка Вашківці. Натомість гуцульську Маланку можна підгледіти в селі Белелуя, що на Франківщині. Сергій Коровайний побував у цих трьох місцинах і поділився враженнями від побаченого. Окрім регіонального колориту тамтешнього язичницько-християнського свята, Сергій мав ще одну причину — дізнатися, чи не злякаються люди локдауну і всюдисущого вірусу:
«Чотири роки тому я вже знімав святкування Маланки. Тоді ця народна традиція сильно мене зачепила, і відтоді я мріяв повернутися. Це сильне і незвичне дійство. Щедрівки та вистави виглядають смішно і зворушливо водночас. Утім, для цих людей маланкувати, виготовити найкращий костюм або перемогти в бою маланок — не проста забавка, а справа честі. Тут до цього ставляться серйозно. Скажімо, костюми зі снопів сіна у Белелуї готують за багато місяців до свята, а під час змагань у разі незгоди із суддею учасники можуть доводити власну правоту криками і штовханиною. Але зазвичай закінчується все мирно.
Мені було цікаво, як взагалі можна проводити масові гуляння в умовах пандемії, чи дотримуватимуться люди бодай якихось правил. З побаченого — на вірус люди не зважали. У захисних масках я бачив хіба поліцію, що слідкувала за порядком. Самі ж маланкарі казали: «Шо той коронавірус? Маски ми вже приготували». (Звісно, карнавальні.) «Коронавірус коронавірусом, але традиції важливіші».
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_03191-e1610710532740.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_04422-e1610710508214.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_02373.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_02420.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_02253.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_02287.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_02777.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_03521-e1610710524310.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_03883.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_05335.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_05783-e1610710454172.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_05830-e1610710446301.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06139-e1610710438888.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06223-e1610710430280.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_05549.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08039-e1610710263389.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08175-e1610710235874.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08159.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08044-e1610710253775.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08226-e1610710227746.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07748-e1610710555655.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07875-e1610710280438.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07340-e1610710356753.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06828.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06419-e1610710419470.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07469-e1610710339178.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06566.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07808-e1610710290790.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07532.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06687-e1610710393344.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07655.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_07142-e1610710364896.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_06784-e1610710385974.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08317-e1610710218710.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08644-e1610710197616.jpg)
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2021/01/SK_08708-e1610710177152.jpg)
[Репортаж створено за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]
Дочитали до кінця! Що далі?
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.