Зверніть увагу: цей сайт стає архівним, але не засмучуйтеся. Тепер Reporters — не онлайн-медіа з друкованою версією, а навпаки: паперовий журнал, що виходить 4 рази на рік і має діджитал-доступ для нашої Спільноти. Долучайтеся, щоб читати і дивитися усі нові репортажі та фотоісторії на сайті The Ukrainians Media та регулярно отримувати свій друкований Reporters

    «Це не питання сміливості, не втеча»

    «Це не питання сміливості, не втеча»

    Через Центр взаємодопомоги «Спасемо Україну» щодня проходить близько тисячі людей, які потерпають від війни. Це один із найбільших евакуаційних хабів у Києві, розташований в євангельській церкві «Філадельфія».

    Головний напрям роботи центру — евакуація людей із окупованих територій та зони активних бойових дій на захід України та за кордон. У пріоритеті — діти-сироти, діти з інвалідністю та багатодітні сім’ї, бо вони — найвразливіші під час війни, як пояснює Микола Кулеба, колишній дитячий омбудсман та засновник центру.

    «Навіть якщо ваша дитина не живе в зоні бойових дій, але чує щодня ці розмови й помічає вашу стурбованість — а батьки не можуть її приховати, — то вона вже травмована війною. І таких дітей — сотні тисяч, а то й мільйони. Діти гинуть на окупованих територіях і під обстрілами. Але не тільки від ворожої кулі чи снаряда, а й від того, що втрачають близьких людей і залишаються сам на сам із цією війною. Дуже багато дітей у підвалах без води й елементарних засобів до існування», — каже Кулеба.

    Великий обсяг роботи — евакуація інтернатних дитячих закладів в країни Європи. Працівники й волонтери штабу співпрацюють з місцевими урядами за кордоном, перевіряють, чи будуть українські діти забезпечені там всім необхідним, юридично оформлюють евакуацію та супроводжують на місце.

    Разом із тим, до центру може звернутися кожен. Людей у штабі приймають цілодобово. Тут є нічліг та їдальня, можна отримати одяг, ліки й речі першої необхідності. Щодня людей привозять сюди із небезпечних регіонів й відправляють далі потягами й автобусами. Працівники й волонтери центру супроводжують постраждалих у дорозі і допомагають із розселенням завдяки мережі контактів із десятками волонтерських організацій по Україні. Також тут можна отримати психологічну допомогу, консультації із соціальних і юридичних питань, на телефонній лінії працює близько 30 волонтерів.

    «Люди у великому розпачі. Коли забираємо їх із дуже-дуже гарячих точок, вони готові їхати абикуди. А потім потроху приходять до свідомості та починають задаватися питанням: «А що далі?» І тут ми маємо підтримати людину, втішити її, запевнити, що вона не залишиться сама, дати стійку, зрозумілу надію», — пояснює задачі центру його директор Олексій Федченко.

    Щодня київський Центр взаємодопомоги «Спасемо Україну» приймає в середньому більше як тисячу людей
    На «гарячій лінії» допомоги центру працює близько 30 волонтерів. Сотні доєдналися до роботи на місцях. Проте цього недостатньо, у центрі й далі потребують волонтерської допомоги, особливо в регіонах, і закликають усіх охочих долучатися до роботи.
    Звернутися до центру може кожен, кому потрібен притулок, їжа, одяг та ліки, психологічна або юридична допомога
    Співробітники й волонтери вивозять людей на захід України й допомагають із житлом у Рівному, Луцьку, Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Чернівцях та Смілі
    Кухня щодня годує 500-600 людей, які живуть у центрі або приходять на обід, — перше, друге та нарізки для перекусів. Також окремо готують для військових. У команді кухаря Юрія семеро помічників-волонтерів, які працюють з о пів на восьму ранку до одинадцятої вечора
    Співзасновник центру Микола Кулеба закликає сім’ї, що живуть поблизу лінії фронту, евакуювати дітей далі від війни й не сподіватися на щасливий випадок пересидіти бої або окупацію: «Звертаюся до батьків. Якщо зараз ви вагаєтеся, чи залишатися саме там, де ворог уже близько, то прошу вас: це не питання сміливості, не втеча, це питання збереження вашої дитини. Є дуже багато жінок, які перевезли дитину в безпечне місце, залишили із рідними чи близькими й повернулися, щоб допомагати територіальній обороні, армії. Це ваше право. Але передусім нам потрібно захистити наших маленьких українців, щоб вони могли зростати і відбудовувати Україну, коли ми переможемо».
    Найбільше зусиль докладають до евакуації інтернатних закладів для дітей, дітей з інвалідністю та багатодітних сімей

    Матеріал створений за підтримки Foundation for Polish-German Cooperation.

    Дочитали до кінця! Що далі?

    Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

    У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

    Щотижня надсилаємо
    найцікавіше

    0:00
    0:00