Трагедія рейсу MH17
    16 Липня 2021

    Трагедія рейсу MH17

    Сім років тому, 17 липня 2014-го, у небі поблизу окупованого Тореза Донецької області російські гібридні сили збили Boeing 777 рейсу MH17 малайзійських авіаліній. В результаті загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу — загалом 298 осіб. Вони летіли з Амстердаму у Куала-Лумпур і були громадянами, зокрема, Нідерландів, Малайзії, Австралії та Індонезії.

    Контрольовані Росією бойовики спочатку не пропускали на місце авіатрощі міжнародних спостерігачів. Та під тиском світової спільноти змушені були поступитися. За кілька днів у поле, всіяне уламками літака й тілами загиблих, вони нарешті допустили представників ОБСЄ. Разом із їхньою групою на місце трагедії вдалося також потрапити українському фотографу Євгену Малолєтці. Кадри, які він зробив, розлетілися світом. Частина знімків мала маркування «18+» — на них були фрагменти тіл загиблих та їхні особисті речі.

    Після кількох років розслідування група міжнародних експертів, очолювана Нідерландами, дійшла висновку, що Boeing 777 був уражений російською ракетою з установки «Бук». У збитті літака звинуватили чотирьох основних осіб: громадян Росії Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), Сергія Дубинського (Хмурого) і Олега Пулатова (Гюрзу), а також українця Леоніда Харченка, відомого на Донбасі за псевдо Кріт. На момент трощі всі четверо воювали на боці бойовиків: Стрєлков був так званим міністром оборони «ДНР», Хмурий — полковник ГРУ РФ у відставці, самопроголошений «генерал-майор», Гюрза — підполковник запасу повітряно-десантних сил Росії, який незаконно отримав у Донецьку звання «полковника», і Кріт — один із «бійців» угруповання бойовиків, яке на той момент очолював Дубинський.

    Після майже шести років, у березні 2020-го, справу MH17 нарешті передали до Окружного суду Гааги. Жоден із обвинувачених не з’явився на слухання. Вони тривають і досі, але Гіркін, Дубинський, Пулатов і Харченко переховуються від слідства. І хоч на борту Boeing 777 не було жодного українця, рейс MH17 — особлива трагедія для України.

    Щоби допомогти міжнародному слідству й довести, що у загибелі 298 осіб винна Росія, українські спецслужби провели кілька масштабних операцій. Одна з них полягала у викраденні з окупованої території Володимира Цемаха — бойовика, який є одним із ключових свідків справи. Спільно зі Службою безпеки України бійці 74-го окремого розвідбату ЗСУ вивезли Цемаха на територію, підконтрольну офіційній українській владі.

    Зрештою у вересні 2019-го Володимира Цемаха та ще кількох утримуваних за злочини проти України обміняли на незаконно засуджених у Росії бранців. Серед тих, хто тоді повернувся додому, були режисер Олег Сенцов та громадські активісти: Олександр Кольченко, Володимир Балух та Микола Карпюк.

    Євген Малолєтка — український фотограф і відеограф, співпрацює з Associated Press, Der Spiegel, а також з ООН і ОБСЄ. Часто висвітлює тему війни на сході України та життя у часи конфліктів. Навесні 2020 року був одним із фотографів, які фіксували боротьбу з COVID-19 у найбільших вогнищах трьох українських областей.

    Дочитали до кінця! Що далі?

    Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

    У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

    Щотижня надсилаємо
    найцікавіше

    0:00
    0:00