Площа Перемоги
Сьогодні, 15 липня, Вінниця у жалобі за загиблими й пораненими внаслідок удару крилатими ракетами «Калібр», завданого росіянами напередодні.
Вдарили по площі Перемоги — центру Замостянського району Вінниці й водночас найбільшому транспортному вузлу міста, звідки розходяться сім доріг. На площі, звідки можна потрапити у будь-яку точку Вінниці, а також вирішити чимало побутових питань, завжди велелюдно. Тут розташовані: 9-поверховий офісний центр, будинок побуту «Ювілейний», приватний медичний центр, РАЦС, зупинки громадського транспорту, кав’ярні, магазини, стоянка таксі та відправний пункт маршруток у навколишні села, а також концертний зал, студія звукозапису та будинок творчості, який за звичкою називають Будинком офіцерів. Неподалік — пологовий будинок, два торгових центри, церква, великий базар, залізничний вокзал.
Ракетний обстріл стався о 10:43 і прийшовся на Будинок офіцерів і парковку перед офісним центром. За інформацією пресслужби Командування Повітряних Сил ЗСУ, російські загарбники завдали ракетного удару по Вінниці з акваторії Чорного моря. Внаслідок вибухів згоріло приміщення медичного центру «Нейромед» і понад 40 автівок. Сам Будинок офіцерів відновленню не підлягає, його зноситимуть. Долю сусіднього Будинку побуту вирішить експертна комісія. Про це 15 липня заявив голова Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов.
Станом на 13:00 15 липня по медичну допомогу звернулося 197 вінничан. 82 особи перебувають у лікарнях, серед них — четверо дітей: 7-річна Моніка, 8-річний Роман, 12-річний Артем та 15-річна Вікторія.
Поліція ідентифікувала тіла 19-ти із 23 загиблих внаслідок ракетного удару. Серед убитих росіянами — троє дітей: 4-річна дівчинка та двоє хлопчиків 7-ми та 8 років.
За кожною жертвою Росії на вінницькій площі Перемоги стоїть людське життя і доля. Важливо, аби ці люди не залишилися цифрами у статистиці, тому ми зібрали короткі історії потерпілих вінничан.
Ірина Дмитрієва та її донька Ліза
Це фото облетіло усі світові пабліки: рожевий дитячий візочок, дитина у білих штанцях, поряд — папка із розвивальними вправами і відірвана жіноча нога. Того ранку Ірина з 4-річною донькою поверталася від логопеда. Дівчинка загинула на місці. Її мама перебуває у важкому стані в лікарні. Відколи вчора ввечері її від’єднали від апарату ШВЛ, вона постійно питає про Лізу.
Дівчинка мала синдром Дауна, і мама присвятила своє життя розвитку дитини. У своєму блозі Іра розповідала, як це — бути мамою особливої «сонячної» дитини. Раніше родина жила у Києві, але два роки тому після розлучення Ірина з дочкою повернулась у рідну Вінницю.
Сьогодні перша леді України повідомила, що була особисто знайома з Лізою. Дівчинка знімалась у цьогорічному різдвяному привітанні Олени Зеленської:«Ми познайомилися з цією чудовою дівчинкою під час запису відео до Різдвяних свят. Світла, щира, радісна дитина, яка зростала в любові. Маленька бешкетниця тоді встигла розмалювати за пів години фарбами не тільки себе, свою святкову суконьку, а й усіх інших дітей, мене, операторів і режисера… Подивіться на неї живу, будь ласка. Плачу разом з її близькими».
Працівники медичного центру: Катерина Гула, Тетяна Харченко, Павло Ковальчук і Наталія Фальштинська
Катерина була адміністраторкою медичного центру «Нейромед», Тетяна — менеджеркою. Дівчата загинули на місці.
Дитячий невролог Павло Ковальчук, записатись до якого можна було лише за кілька місяців заздалегідь, отримав опіки 70% тіла.
У невролога Наталії Фальштинської — відкрита черепно-мозкова травма й осколкові поранення й опіки ніг, які довелось ампутувати до середини стегна. В реанімації Наталію ввели у медикаментозну кому. Її чоловік, теж лікар, зараз захищає країну на фронті. Вдома на жінку чекають троє дітей.
Відвідувачі медичного центру
35-річна лікарка-стоматолог Вікторія Рекута та її 7-річний син Максим Жарій проходили обстеження у медичному центрі й загинули на місці. Їх упізнали за зразками ДНК по обіді 15 липня. У рідному селі Мала Мочулка Теплицького району Вікторію із сином зустрічали живим коридором.
Вінничанка Ольга на момент удару теж перебувала у приміщенні «Нейромеду». Ось що вона пише на своїй сторінці у фейсбуці:
«Фото з різницею 12 годин. Життя до та після… Вчора був другий день народження, вдруге Бог дав мені шанс жити… Адже вибратись із палаючого “Нейромеду” було майже неможливо. На 11 годину мали робити МРТ моїй свекрусі-мамі (вона жива, дякувати Богу). Ми лише переступили поріг, минуло дві хвилини — і все, потужним вибухом плити полетіли і вмить зайнялась пожежа. Весь пластик почав горіти та капати на людей. Далі — все як у найстрашніших екшенах… Ти біжиш крізь полум’я на світло, аби вижити… Дякую тобі, військовий, який перемотав мені руку джгутом, аби зупинити кровотечу від осколка, дякую тобі, чоловіче на білому мінівені, що доправив нас до лікарів. Рани загояться, а біль — ні… Не хочу уявляти стан свого чоловіка, який зараз боронить Україну… В один день він міг втратити двох найрідніших людей».
На площі. Кирило Пяхін, 8 років
Наприкінці квітня Кирило разом із мамою приїхав з окупованого Херсону до родичів у Вінницю. На момент вибуху Кирило був у машині, припаркованій біля «Приватбанку». Разом із дядьком, який вийшов з авто, вони чекали на бабусю, що пішла у банк. Внаслідок вибуху хлопчик загинув. Дядька відкинуло вибуховою хвилею, наразі він перебуває у лікарні. Бабуся залишилася неушкодженою.
Працівниці «Приватбанку»
25-річна менеджерка банку Аліна Кисіль загинула на місці. Днями вона відзначила свій день народження. Ще три менеджерки банку та керівниця відділення Оксана Маковей отримали поранення. Одну дівчину прооперували, три інших — у важкому стані.
Звукорежисер Євген Коваленко
14 липня у Вінниці в Будинку офіцерів мав відбутися концерт співачки Роксолани. У момент обстрілу гурт саме налаштовував техніку. Загинув звукорежисер Євген Коваленко з Боярки Київської області, випускник ліцею «Гармонія». Другий член гурту, Андрій, зараз у лікарні.
«ВВ» та Олег Скрипка
Того дня через дорогу від Будинку офіцерів у клубі Royal Паб мав відбутися концерт гурту «ВВ» та його фронтмена Олега Скрипки. Ось що він пише у фейсбуці:
«Сьогодні мав відбутися наш концерт на підтримку України в місті Вінниця. Ми мали намір відвідати військових, як це відбувається у кожному місті, куди ми приїжджаємо з благодійними концертами. Ми мали зустріч із організаторами заходу в місці влучення ракети, нас врятувало 10 хвилин часу…»
Один з організаторів концерту, вінничанин Віктор Поліщук, загинув на місці. Його друг Віталій Каблучко перебуває в реанімації, його прооперували.
Зниклі безвісти
У місцевих пабліках вінничани повідомили імена зниклих безвісти:
Олександр Клапай, 1973 р. н.
Володимир Доценко (пізніше стало відомо, що Володимира оголошено загиблим).
Олександра Борівська, студентка 2-го курсу факультету міжнародних відносин Донецького національного університету ім. Василя Стуса.
Продавчині торгового центру «4 сезони» Леся Ващук, 1981 р. н., та Світлана Чешківська, 1980 р. н.
Суверіна Катерина Миколаївна.
Тиховська Оксана Миколаївна, вчителька початкових класів школи №8.
Фотографії з відкритих сторінок у соціальних мережах
Колаж: Вадим Блонський
Дочитали до кінця! Що далі?
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.