Останнє сумне Різдво

    Останнє сумне Різдво

    Військові на лінії фронту колядують попри все — кажуть, це справа принципу

    Українські військовослужбовці під Гуляйполем, що у зоні бойових дій, цього року святкують Різдво 25 грудня. Вони мають кутю, узвар і грибну юшку. Хлопці написали власну колядку, щоб ходити віншувати одне одного. І вони, попри вибухи (які тепер загострилися через приїзд на російські позиції керівництва), усміхнено розповідають, як у дитинстві переодягалися в пастушків і ангеликів та колядували. Як і коли, і чи взагалі маємо право святкувати в тилу — ми запитали у військовослужбовців.

    Опришки і акордеон

    Поблизу Гуляйполя — містечка на Запоріжжі, що лежить впритул до лінії фронту — у хатинці з піччю на дровах базуються українські військові. Поміж стосами документів й інтернет-модемом, хлопці показують синьо-жовтий прапор з намальованим маршрутом свого підрозділу: Надвірнянський район — Полтава — Суми — Харків — Запоріжжя (Гуляйполе). Більшість військовослужбовців — з Надвірнянщини, що в Карпатах. Вони, розселені в навколишніх одноповерхових хатинах, збираються тут у штабі, щоб зробити генеральну репетицію колядування. Як колись удома на Івано-Франківщині.

    28-річний Назар Фігура із позивним «Маестро», дипломований диригент і професійний співак, каже, що кілька тижнів тому вони сіли за столом і «висунули пропозицію святкувати Різдво 25 грудня: за ці місяці ми встигли стати родиною, але у кожного свої традиції, що відрізняються. Обговорили, погодили». Так почали готуватися. 

    53-річний Василь «Матрос» Сенатович — організатор аматорського гурту «Опришки», створеного п’ять років тому удома, — до повномасштабного вторгнення був ресторатором. Однак наприкінці лютого він і ще четверо друзів з колективу пішли добровольцями на фронт:

    — Ми стараємося в цих умовах зберігати бойовий дух. Щоб бійці відчули Різдво. Хочемо жити, святкувати, бути з усім цивілізованим світом. Ми дякуємо їм за ту підтримку, яку маємо сьогодні. 

    Василь дістає шматок картону з текстом, написаним великими буквами, — кілька днів тому безсонної ночі він переробив на новий лад стару карпатську колядку, з якою його предки століттями сновигали горами, віншуючи одне одного.

    На Різдво, кажуть, вирішили ходити одне до одного між підрозділами — «від хати до хати». У хлопців починається репетиція. За акордеоном усміхнений Степан «Панда» Жога. Він бере інструмент раз на рік — на Коляду. Цьогоріч дружина вислала йому акордеон на фронт. І мама, і жінка з підозрою ставляться до його захоплення, бо, як каже Степан, разом з колядою починаються «колєги, ровера» — традиційно збирається зі старими друзями й святкує на славу.

    Родом з Тернопільщини, «Маестро» порівнює, як відрізняються традиції його дитинства з карпатськими. Кутя схожа, але от у меню від дружини йому особливо подобається нелупка — картопля в мундирі, яку подають з грибами, вареними із перепаленим борошном:

    — Різдво, знаєте, не прив’язане до конкретного числа. Це передусім святковий настрій, маленькі традиції, яких можна дотримуватися і на фронті — наскільки це можливо. Це переживання, повʼязані з дитинством, спогадами про батьків, як святкували всі разом. У дитинстві на Святвечір у дім заносили дідуха — звичайну купу сіна. Раніше на підлогу не стелили килим, тому в дім можна було занести того багато. І тоді ми, малі, вилазили на дідуха, хотіли там спати. І цей запах — сіна, ялинки… Потім ми ходили колядувати. Сусіди, крім грошей, колядникам давали пиріжки з вишнями й консервовані грушки. Ідеш, мороз надворі, а ти стараєшся їсти ту грушку, яка ще тепла…

    Тепер хлопці колядують тут — не тільки «Опришки», а всі, хто зібрався у штабі. Вони готують коляду авторську, а також «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Бог предвічний народився». Після закінчення колядки Василь «Матрос» Сенатович раптом хапає в одну руку автомат і голосно поздоровляє:

    — З Різдвом Христовим, друзі, вас вітаєм!
    Здоровʼя, щастя, радості бажаєм!
    Щоб родилась пшениця запашна,
    Щоб бартка, — військовослужбовець постукує по зброї, — завжди влучною була,
    Косила добре москаля!

    Трохи згодом хлопці курять надворі, під ґронами мерзлого винограду і гіллям ялини. Зізнаються, що настрій не надто й святковий, а їхні плани залежать тепер від ситуації он там — за кілька кілометрів на південь. 

    — Ми це Різдво святкуємо з принципу, — раптом каже хтось.

    Хлопці погоджуються і, слухаючи вибухи вдалині, починають згадувати Різдво вдома — з дружинами, батьками і дітьми. 

    Зевс і Мессі

    Кремезний командир підрозділу Руслан «Тор» за кермом машинини, в кількох місцях порешетеної, везе нас до військовослужбовця, молодого хлопця Івана «Мессі», який живе неподалік і, на думку командира, має особливі різдвяні традиції. Зустрічає Зевс — розгодований як телюк ЗСУ-шною їжею чотиримісячний золотистий ретривер. «Мессі» каже, що Зевс «народжений у вогні» — двоє песиків не вижили, а шістьох забрали хлопці. 

    Іван — з села Чорний Потік. Неподалік Космач — «бандерівська столиця», а також Печеніжин — місце народження опришка Олекси Довбуша. 

    Перш ніж сідати до столу, Іванів батько складав у одну посудину хліб, сіль, ладан, ягоди ялівцю, додавав туди з печі гарячі вуглини. Воно починало диміти, і той запах Іван може пригадати й досі. З цим господар тричі обходив хату, промовляючи «Отче наш» і «Богородице Діво». «Це від злих духів, — пояснює власні спогади Іван, — у нас так споконвіку заведено». І коли мама накривала стіл, батько заходив до хати й казав: «Христос рождається».

    — Мама готує 12 страв. Коли сходить перша зірка, сідаємо за вечерю. Всі моляться, і починається різдвяний цикл. На відміну від інших сіл, на Святвечір у нас колядують тільки своїм. До родичів несуть хліб, який називають «Василь». А хліб «Меланка» лишається вдома, — очевидно, назви заявляють наступні свята різдвяного циклу. — Всі ці хліби в гостях складають на купу. Коли вся моя родина збиралася у бабусі, була гора з десятка хлібин. 

    Під стіл клали сіно, яке перед святом Василія до сходу сонця мала спалити бабуся. Маленькі діти залазили туди й «квокали» — для того, щоб цілий рік велася худоба. А зранку люди йшли до церкви. Після того починався вертеп, який у Івана залишав двоякі враження, адже в той час, коли створюєш атмосферу іншим людям, міг би бути вдома й приймати гостей.

    — Наш вертеп складався з пʼяти людей, які були пастушками і янголами. Я починав з ангела, бо він найменший, а потім став пастушком. 

    «Карʼєрний ріст», — сміються хлопці, гладячи Зевса. Іван каже, що його перша Коляда сталася в першому класі. Вони наколядували тоді у 2001 році 40 гривень. Співали «нецерковні», «свої» коляди, поширені у Чорному Потоці, — патріотичні. Іван називає упівську колядку «Сумний святий вечір в сорок шостім році». Її створили в часи, коли енкаведисти добивали місцеве карпатське населення:

    — Мого діда заслали в Сибір за те, що він співпрацював з упівцями. За це він відсидів 9 років і 262 дні. 

    Нам треба їхати далі. Насамкінець командир розказує, що в нього на Різдво голова сімʼї перший кутю пробує примовляючи: «Щоб віднині за рік дочекали наступного свята» і з ложки кутю підкидає . Під стіл ставлять оберемок сіна і закидують його цукерками. І коли кажуть: «Баба вас частує», діти забирають солодощі. А Роман «Лісник» говорить, що в них сіном, внесеним на Святвечір у дім, обвʼязують плодові дерева в саду. 

    Зевс ластиться до ніг. Навколо болото, зруйновані будівлі й дерева, небо цементно-сіре й зловісне, а земля чорна й понищена. І Роман промовляє:

    — Хочеться, щоб це було останнє Різдво, яке ми святкуємо не вдома. Щоб це було останнє сумне Різдво.

    Махно і Бандера

    Гуляйполе — батьківщина Нестора Махна, легендарного українського анархіста, чиєю головною цінністю була свобода, — сьогодні майже безлюдне і майже знищене. Памʼятник Махну не пошкоджено, але все навколо більше скидається на купи будівельного сміття. Біля обкладеного мішками з піском вцілілого памʼятника Шевченку — дві вирви від зенітно-ракетної системи С-300. Командир говорить, що покаже ще глибші лунки. 

    Дорогою бачимо поодиноких місцевих, які збирають гілля, — очевидно, для опалення будинків. Ще недавно, попри все, люди продавали молоко і яйця. Руслан «Тор» Тимків згадує: 

    — Коли ми зайшли на Харківщину, до нас звернувся один місцевий і каже: «Можливо, раніше в нас були якісь сумніви, але тепер сумнівів немає». Вони побачили істинне лице Росії. 

    Біля отієї найбільшої вирви — купа рудої глини, розкиданої на десятки метрів. Поряд хатинка, де замість вікон клейонка, а під стіною складені кольорові рами. На дверях напис: «Немає вдома нікого». 

    Роззираючись, Руслан все ж каже: Різдво цьогоріч обовʼязково треба святкувати: 

    — Я б не хотів приїхати додому й побачити все зачиненим. Я не хочу бачити, як життя зупинилося. Бо тоді для чого це все? Для чого ми тоді воюємо? Люди мають жити. 

    У тій бандерівській коляді, яку згадував «Мессі», мовиться про таке: у 1946-му діти питають маму, чому батько не сідає з ними до столу, а та відповідає, що він тепер у Сибіру. Далі такі слова: 

    Там не одна мати
    За синами плаче.
    Мала трьох соколів,
    А тепер не баче. 

    Один — у Сибіру,
    Другий — у в’язниці,
    Третій мусить вечеряти
    В лісі під ялицев. 

    Поможи нам, Боже,
    Це все перебути,
    Нашу неньку-Україну
    З кайданів розкути.

    У 2022-му українські воїни, «Опришки» з Надвірнянщини, співають так: 

    Ми проженемо московські воші.
    Більше не здурять, гниди «хороші».
    За біль страждання, за плач дитини
    Всім супостатам не буде днини.

    Першої зірки поки що не видно. Однак вона обовʼязково зійде. Безсумнівно. 

    Дочитали до кінця! Що далі?

    Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

    У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

    Щотижня надсилаємо
    найцікавіше

    0:00
    0:00