На візку до вершин

  На візку до вершин

  45-річний Олексій Скриба пішов захищати Україну добровольцем ще у травні 2014-го. Служив механіком танка до зими 2018 року, коли внаслідок поранення отримав надскладну травму хребта. Довге лікування не дало бажаних результатів — з такою травмою вже не встати з інвалідного візка. Цього літа львівська благодійна організація VeteransGo допомогла Олексієві піднятися на найвищу точку Львівської області — гору Пікуй. Українська фотографка Ірина Громоцька долучилася до походу, зафіксувавши натхнення ветеранів жити повним життям і наснагу активістів допомагати їм підкорювати нові вершини.

  У 2019 році кілька українських ветеранів та ветеранок започаткували благодійний проєкт гірських сходжень для побратимів з інвалідністю — VeteransGo. Надихнуло їх навчання у Школі лідерства для учасників бойових дій, а також досвід організації On3Wheels, яка вже кілька років займається розвитком інклюзивного туризму в Україні. Позичили в них «джульєтку» — спеціальний одноколісний візок, за допомогою якого люди з інвалідністю можуть долати гірські маршрути, а перші кошти зібрали на благодійному ярмарку, де військові представляли власний бізнес.

  На перше сходження вдалося зібрати 25 тисяч гривень. Другий похід оплатив бізнесмен, товариш якого повернувся з війни й планував одружитися, — підйом молодят на Говерлу став його весільним подарунком. Втретє, цього літа, на найвищу точку Львівської області, гору Пікуй, піднялися Олексій Скиба разом із натхненником проєкту On3Wheels Іваном Маслюком. До травми Олексій часто ходив у піші походи Кавказом, Карпатами, ще не окупованим Кримом. Після отриманих на фронті поранень чоловік мріяв знову побачити світ із гірських вершин, а також розділити це щастя зі своєю дружиною, яка ще жодного разу не була в горах. 

  VeteransGo хочуть організовувати такі походи частіше, адже вони допомагають людям з інвалідністю переконатися, що візок — не обмеження. Благодійники й самі отримують чималу наснагу, адже вони допомагають побратимам не падати духом і жити сповна. Натомість в Олексія нині нова мрія — піднятися на гору самотужки. Для цього потрібен особливий візок, який команда VeteransGo поки що не може собі дозволити, тож планують заробляти платними походами та тренінгами з альпінізму. Діяльність VeteransGo є терапією для всіх залучених у проєкт колишніх військових, адже вона надає відчуття потрібності та приналежності до спільноти, згуртованої єдиною метою — надихати жити далі.

  [Серія опублікована за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00