Місяць зимових боїв
  18 Лютого 2021

  Місяць зимових боїв

  Важкі танкові бої, цілодобові артилерійські обстріли — шість років тому, 18 лютого 2015-го, українські військові вийшли з оточення у Дебальцевому Донецької області. Разом із містом-залізничним вузлом в окупації російських гібридних сил залишилися також найближчі селища: Чорнухине, Нікішине, Вуглегірськ і Логвинове. 

  Місцеві жителі почали масово залишати Дебальцеве ще на початку лютого. Людей вивозили легковими автівками, автобусами і маршрутками — всім, що їхало. Стареньких і тих, хто мав інвалідність, волонтери й військові виносили до транспорту на руках. 

  З огляду на численні відео, опубліковані журналістами з РФ, окупацією міста, яке поєднує Донецьк із Луганськом і розташоване на автомагістралі міжнародного значення, ймовірно, керував російський генерал Олександр Лєнцов. Восени 2014-го він був представником Росії у Спільному центрі контролю та координації припинення вогню: жив поблизу Дебальцевого, офіційно зустрічався з українськими військовими та журналістами. 

  Найважчі бої за місто та його околиці тривали з 21 січня по 18 лютого 2015 року. У них, за даними Генштабу ЗСУ, загинули 110 військових, ще 270 були поранені. Четверо солдатів, які пропали у так званому дебальцевському котлі, досі вважають зниклими безвісти. За інформацією зведеної волонтерами «Книги пам’яті загиблих», загалом за січень-лютий 15-го на Донбасі загинули 572 українських армійці. 

  За домовленостями у Мінську, 15 лютого 2015 року у Дебальцевому мали б припинитися обстріли. 18 лютого російські гібридні сили окупували місто. Фото: УНІАН.
  Тримати оборону Дебальцевого та околиць доводилося за температури -20 ℃. Фото: УНІАН.
  З осені 2014-го більшість жителів Дебальцевого буквально жила у підвалах. Але масова евакуація почалася взимку. Фото УНІАН.
  За даними ООН, у 2014-2015 рр. на Донбасі отримали поранення приблизно 6 тис. цивільних осіб. Ця жінка — одна з тих, чию квартиру зруйнували під час так званого дебальцевського котла. Фото: УНІАН.
  Українські військові виходили з Дебальцевого до Бахмуту. У мирному місті, окрім солдатів, опинилися також сотні вимушених переселенців. Фото: УНІАН.
  Шість років тому у більшості підрозділів ЗСУ не було форми, взуття, шоломів та бронежилетів. Волонтери допомагали бійцям навіть з їжею та водою. Фото: УНІАН.
  Більшість захисників Дебальцевого були добровольцями та мобілізованими. Фото: УНІАН.
  У «дебальцевському котлі» опинилися бійці, зокрема, 128-ої гірсько-піхотної бригади, батальйону «Київська Русь», 3-го та 8-го полків спецназу. Фото: УНІАН.
  Фото: УНІАН.
  Фото: УНІАН.

  [Серія опублікована за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

  У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00