Зверніть увагу: цей сайт стає архівним, але не засмучуйтеся. Тепер Reporters — не онлайн-медіа з друкованою версією, а навпаки: паперовий журнал, що виходить 4 рази на рік і має діджитал-доступ для нашої Спільноти. Долучайтеся, щоб читати і дивитися усі нові репортажі та фотоісторії на сайті The Ukrainians Media та регулярно отримувати свій друкований Reporters
У сприйнятті більшості онкологічні хвороби найчастіше асоціюються або зі швидкою смертю, або з героїчною перемогою. Втім, так зазвичай буває, коли діагностовано пізню або ранню стадію захворювання. Натомість ми мало чуємо про тих, хто співіснує з раком роками. Це випадки, коли пухлини неоперабельні або не піддаються хіміо- чи променевій терапії, але водночас метастази не поширилися на життєво важливі органи. Для таких людей найголовнішими стають пошуки способів стримування розвитку недуги та боротьба з численними больовими синдромами і постійним стресом. Життя однієї такої людини фіксує український фотодокументаліст Олександр Хоменко.
«З Мариною Діхтяр, 41-річною спортсменкою з Черкащини, я познайомився у червні 2017 року, коли вона збирала кошти на операцію та хіміотерапію у Німеччині. Ми потоваришували, а за кілька років знайомства я вирішив знімати її історію боротьби з раком як документальний проєкт.
У Марини вкрай рідкісний вид раку — мезотеліома черевної порожнини, коли злоякісні пухлини утворюються в епітелії, що покриває внутрішні органи. Попри те, що 80 тисяч євро на операцію в німецькому Регенсбурзі Марина зібрала тоді досить швидко, тамтешні лікарі виявили, що мезотеліома розвинулася до останньої, четвертої, стадії, а тому видалити чи піддати хіміотерапії змогли лише частину пухлин.
Після операції Марина втратила сон і навіть дотепер не може заснути вночі бодай на кілька годин без сильних снодійних. Згодом стало зрозуміло, що безсоння — наслідок постійного стресу, в якому роками перебуває тіло жінки. Для стримування раку Марина пройшла 15 курсів хіміотерапії, поєднаних з імунотерапією. Кожен коштував понад 130 тисяч гривень, які жінка збирала у соцмережах. Необхідність постійно просити гроші стала додатковим стресом: люди часто не розуміли, що наразі йшлося лише про профілактику, а не подолання хвороби, і дивувалися, що витрачено стільки грошей, а людина все ніяк не одужує.
Коли я сказав Марині, що зніматиму проєкт про неї в контексті паліативної терапії, вона зауважила, що це “поховає” її для читачів. У нас така терапія зазвичай асоціюється із хоспісами для онкохворих на фінальній стадії, коли робота лікарів зводиться до зменшення страждань людини, що помирає. Проте у світі паліативна терапія має набагато ширше значення — допомогти онкохворій людині вести максимально повноцінне життя і зберігати сили, аби дочекатися на нові відкриття вчених.
Попри багаторічне безсоння, виснаженість тіла і самотність у своїй боротьбі, Марині вистачає віри в перемогу і сили волі триматися. Німецькі лікарі казали їй, що вона проживе десь із пів року, але відтоді минуло вже три. Сьогодні вона називає себе survivor — людиною, що вижила».
[Серія опублікована за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.