![Бачити невидиме Бачити невидиме](https://reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0553.jpg)
Бачити невидиме
Вона народилася незрячою. Він утратив зір підлітком. Ніхто не вірив, що вони зможуть бути щасливими. Приниження у спецінтернаті ледь не довели її до самогубства. Постійні п’янки батька й показний жаль довколишніх змусили його замикатись у собі й ховатися від світу в чотирьох стінах. Обох мучило постійне нагадування ззовні: «ви не такі, як решта».
Але вони не хотіли почуватися неповноцінними й довели, що це можливо. Андрій та Вікторія Нечитайлови дев’ять років у шлюбі. Живуть у дев’ятиповерхівці в центрі Калуша. Вона підробляє масажем і продажем мережевої косметики, він — «озвучує» мобільні телефони для інших незрячих та головує під’їздом у будинковому об’єднанні співвласників. За допомогою спеціальних програм обоє багато читають, користуються комп’ютером і навіть легко листуються у соцмережах. Усі хатні справи роблять самі. Хіба у дрібницях їм допомагає донька, чиє народження стало для них випробуванням і дивом водночас. А ще — уроком любові, який триває досі.
![](https://reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/z-V-tserkvi-1618x1080.jpg)
***
Вікторія: Мені було одинадцять, коли я вперше спробувала себе вбити. Написала листа єдиній подрузі, проковтнула жменю анальгіну і стала чекати. Я не знала, що від того не помру, але сильно цього хотіла.
Мене врятували. Щойно отямилась, почула злісні слова виховательки: «Мене б посадили за тебе!» І жодного співчуття. Жодної спроби зрозуміти.
Я народилася незрячою. Кажуть, то була родова травма — атрофія зорового нерва. Зростала у темряві й просто не знала, що буває інакше. Допоки не пішла до школи, не почувалася неповноцінною. Розуміла, що трохи інакша, ніж решта, та й по всьому.
Вдома ніяк не акцентували на тому, що я не бачу. Ніколи не казали, що чогось не можу. То вже пізніше почалося. Спершу я жила з бабусею й дідусем в селі. Бабця працювала у місцевій школі — верталася після уроків втомленою, вкладалися з нею удвох на ліжко й бабуся читала мені книжки. Про Вінні Пуха, Незнайка, Пеппі Довгупанчоху. Читаючи, бабуся засинала, а я лежала собі й мріяла — уявляла дівчинку з волоссям кольору вогню. Полум’я ніколи не бачила, але знала, що воно гріє й пече.
Ще пригадую, як мені дозволяли інколи доїти корову. Малими пальцями невміло стискала тепле коров’яче вим’я. Кращих спогадів не маю.
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0131-8-e1596716565551.jpg)
У перший клас мене віддали в інтернат для незрячих. Тато був військовим, і батьки виїхали до Німеччини, а мене залишили у Львові. Інколи я думаю: як склалося б моє життя, коли б вони взяли мене з собою?
Погано пам’ятаю події перших днів в інтернаті — може, пам’ять мене захищає? Лишень пригадую, що постійно було страшно. Ховалася під ковдрою і багато плакала.
Нас позбавили особистого простору, поселивши в кімнатах на 10-15 ліжок. Водночас — ізолювали від зрячих дітей. Весь час повторювали, що ми дурні й недорозвинені. Змушували ходити по пришкільній території змійкою одне за одним. Кричали. Муштрували, наче в армії. Поміж собою ми називали школу «зоною», і так воно й було.
Нас, незрячих дітей, принижували за будь-якої нагоди. Уже у старших класах, коли в інтернаті часом влаштовували дискотеки, вчительки сміялися вголос, дивлячись, як ми танцюємо. А якось на новорічному вечорі, коли ми подовгу змушені були стояти (сиділи лише вчителі), я знепритомніла (а може, й від недоїдання, бо годували нас жахливо) — наступного ранку з мене глузували і вчителі, і діти.
З однолітками теж не складалося. Вчителька нашого класу чомусь виділяла мене з-поміж решти і ставила вищі оцінки — однокласники, звісно, мене за це гнобили. Тож я вивела власне правило: бути старанною ученицею — погано.
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0015-2-e1596716672227.jpg)
Зрештою, жоден із нас не бачив сенсу вчитися. Нам постійно повторювали, що ми ні до чого не здатні. І якщо наприкінці 90-х, скажімо, в Німеччині для незрячих було адаптовано близько двохсот професій, то в Україні — лише 16. Із них більшість — крутити гайки і складати коробки. Ще геть малою бабуся навчила мене писати, набираючи літери на друкарській машинці, але у школі мені ця навичка особливо у нагоді не стала. Бути розумною не мало сенсу.
Я почувалася безнадійно самотньою. З мамою ми тоді бачились кілька разів на рік і не були близькими. Бабуся (принципова сільська вчителька) просто не вірила, що таке можливо. Думала, я вигадую. А мені так хотілося, щоб мене просто хтось обійняв.
Андрій: Єдина людина, чию любов пам’ятаю з дитинства, — дідусь. Усе життя він працював слюсарем, був людиною простою і доброю. Коли я пішов до школи, він уже був на пенсії. Забирав мене на вихідні й канікули, а пізніше за кожної нагоди я сам втікав до нього, де гасав на велосипеді, який він же подарував. З дідом було затишно. На відміну від дому.
Удома був вічно п’яний тато. У мами на любов до нас не лишалося сил. Народивши третю дитину, вона не повернулась на роботу — працювала вдома, шила на замовлення. Тягнула на собі трьох дітей і питущого чоловіка. Годувала, одягала — піклувалась як уміла. Однокласники заздрили, що я мав не такий, як у решти, спортивний костюм — зшитий мамою. Натомість мені бракувало простого поцілунку на добраніч.
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_3175-e1596716352461.jpg)
У тринадцять років я почав втрачати зір. Перехворів на грип, а опісля почав гірше бачити — дивився на пряму лінію, а вона здавалася мені викривленою. Лікарі не розуміли причин. Лише за кілька місяців поставили діагноз — панувеїт. Рідкісна форма запалення судинної оболонки ока. Майже рік я провів у лікарнях: у нас в Івано-Франківську, в Одесі — в Інституті очних хвороб імені Філатова, в якихось санаторіях. Мені зробили операцію на кришталиках, усякі інші маніпуляції — допомагало ненадовго. За рік я повністю осліп.
Що втрата зору незворотна, довго не усвідомлював. Уже тепер розумію — поступово в очах відмирали судини, а уражені ділянки заростали сполучною тканиною. Як на шкірі після загоєння ран лишаються шрами, так у мене замість очей — суцільні рубці.
Але тоді я цього не знав. По лікарнях зі мною їздив тато. Коли ми кілька місяців лікувалися в Одесі, він спершу влаштувався на тимчасову роботу, а тоді знову запив. П’яного його виганяли з лікарні, а він повертався лише для того, аби винести щось із моїх речей чи силою забрати гроші, які на лікування передавала мама. Годували мене сусіди по палаті. Я довго не міг йому пробачити — тоді, коли я найбільше потребував батька, він мене зраджував.
***
Вікторія: До життя поза інтернатом я готовою не була. Навіть вулицею ходити без сторонньої допомоги не могла (не можу й досі) — нас просто цього не вчили. Після випуску так само засинала й прокидалася з думкою, що не хочу жити. Просто не бачила сенсу. Але жила далі — отримала диплом медучилища, вступила до університету на заочний курс психології. Пам’ятаю, приїхала на один із перших іспитів, а викладач, нічого не спитавши, поставив «чотири». Ну от який сенс у такому навчанні? Шкода, думала тоді, що з життям так легко не попрощаєшся.
Хотіла піти в монастир, але й це виявилося непросто — у кількох місцях мені відмовили. Мабуть, так було правильно. Говорила їм, що хочу знайти Бога, а насправді втікала від себе самої. В одному з монастирів, куди мене таки погодились прийняти, проплакала днів десять і повернулася додому.
Жила з бабусею в селі, але час від часу приїздила в Калуш до мами (з татом вона розлучилась і повернулась в Україну). До неї на роботу часто заходили дві жіночки, що торгували пиріжками, і вони щоразу запрошували нас до церкви. У родині про Бога ніколи особливо не говорили, тож ми з мамою чемно дякували і нікуди не йшли. Так тривало років зо три. «Мам, ну давай сходимо, раз вони так кличуть. Нам за те нічого не буде, а вони, може, відчепляться», — сказала я якось. І ми пішли.
Недільна служба в євангельській громаді християн, на яку ми потрапили, була геть не схожою на те, що я знала дотепер. Тут не було суворості й незрозумілих слів. Люди співали пісень і говорили просто і щиро. Тодішню проповідь пам’ятаю досі: «Ти можеш знати, що є крісло. Знати й не користуватися ним. А можеш сісти, спертися й розслабитись». Так і з вірою — зрозуміла я пізніше. Не знаю чому, але після тої служби я стала ходити на домашні групи — збори громади, на яких ми спільно молимось і підтримуємо одне одного. Відтоді вже багато років я з Богом. Знайшла своїх, повірила й дозволила собі розслабитись.
Андрій: Світло зникало поступово. Був іще час, коли я його бачив, — покручу головою і знаю, де вікно. А потім усе зникло — я навіть не помітив коли. І якось устиг звикнути. Довго вірив, що цьому можна зарадити. Але з дому не виходив іще з рік. Призвичаювався, вчився відчувати простір довкола. Мені з дитинства були цікаві різні шрифти, і Брайля освоїв швидко. Мав платівки з аудіокнижками — вони були моїм вікном у світ. Слухав, думав. А ще часом молився — ставав навколішки й читав раз за разом «Отче наш». Інших молитов не знав. Здавалося, що довше так стоятиму, то більше допоможе. Але то було пусте.
![](https://www.reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0378.jpg)
Коли вперше наважився вийти на вулицю сам, страшенно хвилювався. Крокував поволі, простукуючи поперед себе тростиною. Отут із пам’яті знайома дорога, тут дерево, тут — бац, ударився. Йду далі вперто. Тоді чую голос: «Візьми, хлопче, пару гривень». Мене це так образило! Я ж не просив!
Була ще одна прикра історія. Їхав у тролейбусі, розговорився з іншим пасажиром, і в його голосі було стільки жалю, що мені аж самому стало себе шкода. Він вийшов на своїй зупинці, а я їхав далі й тихо плакав.
Згодом повернувся до навчання — останні два класи закінчував у спеціалізованій школі, потім Прикарпатський університет, отримав диплом психолога. Знайшов роботу, хоча більше вона скидалася на волонтерство — платили мені мало, але було цікаво. В одному благодійному фонді у Франківську як психолог працював із наркозалежними та ВІЛ-інфікованими.
Там познайомився з дівчиною. Ми зустрічалися, може, з пів року. Вона ніби й приймала мою незрячість, але водночас хотіла, щоб я був таким, як усі. Просила допомагати на городі — допомагав, висмикував там щось, ягоди збирав. Просила дров нарубати — брав пилку й пиляв. Води з криниці принести — впораюся ще якось. Це коли ми в селі були, де вона жила. А в місті складніше: домовилися зустрітися на дискотеці, а тут вона дзвонить, просить купити щось дорогою. Я того району не знаю, не маю уявлення, де там магазин. Ну але знайшов, приніс. Приходжу на дискотеку. Я і зрячим був не надто вдатним танцюристом, а тепер і поготів. А вона не розуміла, що мені некомфортно. Зрештою я сам обірвав цей зв’язок.
![](https://reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0473-2-1618x1080.jpg)
До нас у фонд якось приїхав священник із діаспори. Говорив усяке-різне, а мене чомусь обурили слова про любов — нібито Бог створив усіх нас, щоб йому було кого любити. Мені це видавалося абсурдом: створив людину, щоб її любити? Щоб любити мене? Такого недолугого?
Мав багато запитань — відповідей не знаходив. Та все ж час від часу ходив на богослужіння, що їх проводили у товаристві незрячих. Там і отримав запрошення провести десять днів у християнському таборі біля моря. Там познайомився з Вікою.
***
Вікторія: Я не вірю у випадковості. Не випадково я потрапила до нашої церкви. Не випадково старенька пані, що проводила збори домашньої групи, побачила в газеті оголошення про набір студентів у Львівську богословську семінарію. Не випадково, коли я подзвонила туди, слухавку замість секретарки узяв ректор. Іспити вже завершились, але мене з його дозволу погодились доекзаменувати.
Перші місяці навчання давалися важко. Жила в гуртожитку з трьома зрячими дівчатами. Умови були хорошими, дівчата добрими, але я не мала на чому вчитися. Мусила просити сусідок читати мені вголос потрібні книжки. Тоді чи не єдиний раз у житті поставила Богові ультиматум: «Даю тобі, Боже, десять днів, аби ти дав мені бодай якийсь знак, що я мушу бути тут. Інакше повернусь додому — там принаймні буду корисною спільноті». Минуло чотири дні, аж раптом кличе мене до себе ректор. «Маємо для тебе подарунок, — каже. — Один християнин із Канади передав комп’ютер з усіма програмами для незрячих».
Закінчивши семінарію, повернулася в Калуш. Не хотіла жити ані з мамою, ані з братом, тож мала простий вибір: або вертатися в село, або винаймати квартиру в місті. Маю пенсію і як медсестра підробляю масажем, тож забезпечити себе могла ще тоді. Але щойно власники дізнавалися, що у квартирі житиме незряча, знаходили купу причин відмовити. Так було не раз і не два. Уже готова була впасти у відчай, аж тут знайшлася квартира — друзі з церкви розповіли знайомим про мою проблему, і одна жінка, яка саме шукала квартирантку, погодилася мене взяти. Раніше вона сама проводила служіння для незрячих — знала, що я не спалю їй хату абощо. Відтоді — у 34 роки — я почала жити самостійно.
Андрій: В останній вечір у тому таборі нас посадили за стіл поряд із Вікою. Познайомилися, трохи поговорили. Коли верталися додому, обмінялись номерами телефонів. Часом зідзвонювались — мені хотілося говорити з нею довго і про все на світі. Віка була стриманішою. Не те щоб іскра між нами була. Просто мені з нею було цікаво.
![](https://reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/z-Goduvannya-kachok-2-1618x1080.jpg)
Згодом Віка запросила мене в Калуш на презентацію своєї поетичної збірки. Вже після того ми почали спілкуватися ближче. Тільки коли я між іншим спитав, чи могли б ми бути разом, почув категоричне ні — вона віруюча, а я досі сумніваюся.
Вікторія: Наші стосунки не будувалися на пристрасті — емоції тут грали невелику роль.
Коли Андрій освідчився, ми навіть не цілувалися. Але я чітко розуміла — хочу зробити його щасливим. Про себе думала менше. Про мене він дбав — хотів навзаєм зробити щасливою. Здається, це і є запорукою щасливого шлюбу.
Андрієва мати була проти нашого одруження. Не вірила, що ми — двоє незрячих — упораємося. Але ми не боялися. Після вінчання почали жити разом. Перші кілька місяців майже не виходили з дому — усамітнились, говорили, кохалися, пізнавали одне одного.
Найбільша романтика тих днів — чай і тепла ковдра. Бувало, я засинала й потім чула крізь сон, як Андрій турботливо вкриває мене коцом. Нам було добре удвох. Не сподівалися навіть, що Бог може дати нам іще більшу милість.
***
Андрій: У травні ми побралися, а вже у липні знали, що чекаємо на дитину. Перші кілька ночей Віка плакала. Ми раділи обоє, звісно, але й хвилювалися не менше: як будемо ростити немовля, якщо обоє живемо наосліп?
![](https://reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0561-1618x1080.jpg)
Прийняли цю вагітність як дар і назвали донечку Богданою.
Коли Віці робили кесарів розтин, я вслухався біля дверей операційної, вслухаючись у кожен звук. А як почув плач доньки, мене сповнила вдячність. Узяв маленьку на руки і, хоч не бачив її очей, знав, що Дануся побачить мої.
Вікторія: Відтоді минуло вісім років. Наша сім’я — наш прихисток. Ми з Андрієм не можемо побачити одне одного, але відчуваємо. Любов, знаєте, помітна у дрібницях. Коли Дануся ще була немовлям і ми мали вкрай інтенсивне грудне вигодовування, я більшість часу проводила з нею в ліжку. Аби мій побут став трохи приємнішим, Андрій вирішив купити колонки до комп’ютера — так я могла би слухати аудіокниги. Замовив їх у Франківську і через кілька днів поїхав забирати. Я собі думала про дві маленькі колоночки, аж тут він приходить — на плечах у рюкзаку величезна коробка… Лиш уявила, як йому було непросто їх нести. Але ж заради мене ніс. Із ним я почуваюся захищеною.
Дануся ходить до школи. Вони з Андрієм щодня гуляють надворі. І не відомо, хто кого виховує. Вона піклується про нас не менше, аніж ми про неї. Пам’ятаю, ще як їй було років зо два, вона сиділа у спеціальному стільчику і їла фруктову пюрешку. Тоді хляпнула на себе й каже: «Пузо». Я думала, їй болить, а вона взяла мою долоню і поклала туди, де нахлюпано. Вже тоді вона розуміла, що батьки не бачать.
Вона стала нашими очима. Переказує для нас, що відбувається в мультиках, які дивиться. Розповідає про те, які красиві сьогодні за вікном хмари. Допомагає з покупками у магазині, підказує, на що сьогодні акції. Не соромиться того, що батьки не бачать, бо для неї це звично. Якось сильно засмутилася, коли однокласник сміявся: діти ж бачать, як Андрій приводить її до школи. Але ми пояснили, що хлопець просто не розуміє.
Чотири роки тому я їхала прощатися з подругою — вона помирала у реанімації в Івано-Франківську. Ми їхали з друзями ввечері, а додому я повернулася майже опівночі. Тихенько роззулася, заходжу у спальню і раптом чую «Мама! Мама!». Дануся не спала — лежала тихенько й чекала на мене.
Її безпосередня дитяча любов — найбільша втіха. У хвилини смутку чи радості вона прибіжить, обніме, притулиться. Тоді я почуваюся найщасливішою. Донька вчить нас любові, якої ми самі не знали.
![](https://reporters.media/wp-content/uploads/2020/08/DSC_0334-2-1618x1080.jpg)
Андрій: Не мрію про таке, звісно. Але якби дивом міг знову бачити (хоч на мить) — хотів би побачити її усмішку.
[Репортаж створено за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]
Дочитали до кінця! Що далі?
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.
Репортажі801
Більше![Журналістика великого формату: друкований Reporters тепер виходить 4 рази на рік Журналістика великого формату: друкований Reporters тепер виходить 4 рази на рік](https://reporters.media/wp-content/uploads/2024/08/DSC05461-1.jpg)
![Більше, ніж яблук, хат і людей Більше, ніж яблук, хат і людей](https://reporters.media/wp-content/uploads/2024/08/O_F07584.jpg)
![Дивись, як я можу Дивись, як я можу](https://reporters.media/wp-content/uploads/2024/07/DSC06109.jpg)
![Вальс для життя Вальс для життя](https://reporters.media/wp-content/uploads/2024/06/DSC01831.jpg)
Світ96
Більше![Сором і цифрове життя Сором і цифрове життя](https://reporters.media/wp-content/uploads/2023/06/6305CCFF-2A71-4BC0-8E2E-3DBBED06E070.jpeg)
![Хочеш вижити — копай Хочеш вижити — копай](https://reporters.media/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0350.jpg)
![«Війна насправді сунеться на нас» «Війна насправді сунеться на нас»](https://reporters.media/wp-content/uploads/2023/02/The-Times.jpg)