Зверніть увагу: цей сайт стає архівним, але не засмучуйтеся. Тепер Reporters — не онлайн-медіа з друкованою версією, а навпаки: паперовий журнал, що виходить 4 рази на рік і має діджитал-доступ для нашої Спільноти. Долучайтеся, щоб читати і дивитися усі нові репортажі та фотоісторії на сайті The Ukrainians Media та регулярно отримувати свій друкований Reporters
Ця історія — про важливість колективізму, що, здавалось би, давно знецінений. Протягом трьох років у стихійно перетвореній на сквот будівлі у центрі Одеси понад сто переселенців із Донбасу облаштовують нове життя замість понівеченого війною. Автор фоторепортажу Олександр Хоменко — український фотокореспондент, фоторедактор і журналіст, більдредактор сторітелінгового проєкту Ukraїner.
«Покинутому будинку на вулиці Успенській, 4, в Одесі — понад 120 років. 24 червня 2016 року в його двір увійшла група переселенців із Донбасу — щоб охороняти недоремонтовану комунальну споруду від можливого незаконного продажу. Чотири дні ночували просто неба. На п’ятий день пішов дощ, тож почали займати кімнати.
Його збудували в 1874-76-х роках як гуртожиток для працівників порту. 2008-го споруда остаточно дійшла до аварійного стану, тому звідти усіх виселили й розпочали реконструкцію. 2014-го будинок передали на баланс області, та переселенці так і не знайшли документів про те, чи була реконструкція гуртожитку завершена. Будівля складається з трьох корпусів, один із яких на момент заселення був майже повністю відремонтований, а кімнати гуртожитку — перегруповані у квартири. Два інших корпуси перебували в аварійному та напіваварійному стані.
Зараз тут живуть 118 переселенців. Переважно це сім’ї з малими дітьми й люди літнього віку, для яких винаймання житла в Одесі — задороге задоволення. Їхні оселі на Донбасі або зруйновані, або лишились на окупованих територіях. Повертатися навіть після завершення війни ніхто з переселенців не хоче — надто травматичним був досвід війни. Але стихійно утворений сквот, де живуть переселенці, і далі належить міській владі, яка може будь-коли їх виселити.
За три роки життя у сквоті переселенцям неодноразово доводилося гуртом відстоювати своє право на житло на акціях протесту. Побутові й організаційні питання вони теж вирішують на загальних зборах. Спільне господарювання утворює простір і для культурних ініціатив, зокрема тих, що мають на меті виховати дітей українцями. Війна змусила багатьох переселенців усвідомити, чому Донбас — це Україна».
[Матеріал опублікований за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов‘язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.