Біль поколінь на Чатир-Дазі
Понад 180 000 кримських татар було виселено з власних домівок і примусово депортовано з історичної батьківщини у віддалені регіони Радянського Союзу. За наказом Сталіна цей злочин режиму було вчинено у травні 1944 року. В незалежній Україні 18 травня вшановують пам’ять жертв депортації та відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.
Публікуємо знімок Аліни Смутко — фотожурналістки «Радіо Свобода», яка працювала на окупованому півострові з 2016 року. Взимку 2019-го їй заборонили в’їзд до Криму і Росії на 10 років.
«Мене завжди вражала міцна колективна пам’ять у кримськотатарській громаді. Старші розповідають молодим жахливі історії про депортацію, які має там чи не кожна сім’я. Ще більше вражає невпинне бажання попри все повернутися на батьківщину.
У наші дні татар у Криму піддають новим способам тиску: залякують через політичні погляди і релігійність, переслідують, навіть ув’язнюють за вигаданими звинуваченнями, найобурливішим із яких є звинувачення у тероризмі. Щороку 18 травня кримські татари піднімаються на гору Чатир-Даг, аби помолитися за родичів, загиблих у поїздах, що проти волі везли їх у Середню Азію.
Це — фото одного з таких сходжень у травні 2017 року. Я ділюся ним на спомин про жертв депортації».
Дивіться також опубліковану раніше серію знімків Аліни Смутко «Крим. По інший бік волі» — історію про життя родин заарештованих активістів.
Дочитали до кінця! Що далі?
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.