Крим. По інший бік волі
Два тижні тому працівники російської ФСБ влаштували у Криму найбільш масові обшуки й арешти кримських татар з часу анексії. Аліна Смутко, фотожурналістка «Радіо Свобода», яка працювала на окупованому півострові з 2016 року, а взимку 2019-го отримала заборону в’їжджати до Криму і Росії на 10 років, зібрала з архівних знімків фотоісторію. У ній розповідає про життя родин арештованих активістів.
«Наприкінці 2016 року я почала знімати під судами стихійні зібрання небайдужих на підтримку в’язнів. Першою сім’єю, яку фотографувала, була родина зниклого активіста Ервіна Ібрагімова. Пізніше познайомилася із родинами політвязнів. Ці фотографії показують, як живуть родичі арештантів та активісти “Кримської солідарності” ― прості кримчани, які забули про власний добробут і спокій, аби допомогти сусіду, колезі, брату по вірі чи незнайомцеві.
Зранку 27 березня цього року працівники Федеральної служби безпеки Російської Федерації увірвалися з обшуками у 27 будинків в місцях компактного проживання кримських татар під Сімферополем ― Кам’янці, Строгонівці, Айкавані та Білогірському районі. Виламані двері, перекинуті у домівках догори дриґом речі, залякані родини ― так шукали докази причетності кримських татар до забороненої в Росії організації Хізб ут-Тахрір аль-Ісламія. Вона легальна в Україні і більшості країн світу.
Автозаки, озброєні чоловіки із затуленими обличчями, перекриті дороги та встановлені на в’їздах до селищ блокпости ― від 4 ранку затримали 20 кримських татар. Ще про затримання трьох повідомили наступного ранку. Одного зі зниклих того ранку ― Едема Яячикова ― досі не можуть знайти.
Більшість арештованих ― активісти “Кримської солідарності”. Організація утворилася на півострові після перших арештів у «справі Хзб ут-тахрір». До останніх арештів таких нараховували вже 31. Кримську мусульмани об’єдналися для допомоги сім’ям ув’язнених співвітчизників: приїздили на судові засідання, шукали адвокатів, передавали їжу в СІЗО, опікувалися дітьми, яких у своєрідному напівсирітстві лишилося 167. Наразі “Кримська солідарність” є ледь не єдиним джерелом інформації про те, що насправді відбувається на анексованому півострові, а її учасників переслідували, затримували й штрафували. Наразі за ґратами перебуває 54 кримських мусульман, яким загрожує від 5 до 20 років позбавлення волі, деяким ― пожиттєві терміни у російських тюрмах. Ще одна людина зникла.
Що менше ми говоримо про в’язнів у Криму, то менше шансів на обмін чи пом’якшення статті — їх можуть просто забити ногами десь у камері. А завтра будуть вибори, автокатастрофи, Євробачення — і ніхто не згадає про щойно ув’язнених кримців. Декого із заарештованих активістів та їхніх дружин я знаю особисто: ми працювали як колеги під судами, говорили як друзі за чаєм, тому для мене важливо зібрати по крихтах ті знімки їхньої свободи, які у мене є».
Адвокат Едем Семедляєв разом із родичами та друзями фігурантів «справи 26 лютого» записує відеозвернення за результатами чергового засідання біля Центрального райсуду Сімферополя. Так адвокати поширюють у соцмережах інформацію про події в Криму, позаяк місцеві ЗМІ цілком ігнорують судові справи проти кримських активістів.
Сімферопольский СІЗО, де перебувають заарештовані у «справі Хізб ут-Тахрір» та у інших політичних справах За даними правозахисників, установа критично переповнена і не має належних умов для утримання людей.
Племінники арештованого у ялтинській «справі Хізб ут-Тахрір» кримського татарина Рефата Алімова у його будинку в селищі Краснокам’янка поблизу Ялти. Алімова та його односельця Арсена Джеппарова затримали навесні 2016 року, коли вони відмовилися свідчити проти інших учасників справи.
Жінка тримає фотографію президента РФ Володимира Путіна на святкуванні третьої річниці «загальнокримського референдуму» у Севастополі.
Ділявер Меметов, син арештованого у травні 2016 року бахчисарайця Ремзі Меметова, веде дітей інших політв’язнів на Джума-намаз, п’ятничну молитву, у мечеть в Бахчисараї. Мусульмани вважають: чоловік зобов’язаний бути на п’ятничній молитві, аби просити милості для родини. До арешту хлопчики приходили у цю джамі (мечеть) разом із батьками.
Поліціянт спостерігає за учасниками колективного дуа (молитви), за зниклим безвісти кримськотатарським активістом Ервіном Ібрагімовим біля його будинку в Бахчисараї. Кількадесят кримських мусульман прийшли підтримати сім’ю Ібрагімових, їх оточили правоохоронці. Родичі Ервіна вважають, що хлопця викрали силовики, і мають докази цього.
Сімферопольський залізничний вокзал у січні 2019 року.
Друзі й рідні кримського політв’язня Емір-Усеїна Куку звершують намаз, щоденну обов’язкову молитву, у нього вдома у селищі Кореїз поблизу Ялти. Це річниця його арешту в лютому 2017 року. Близькі кримських політв’язнів збираються на такі річниці, щоб прочитати молитву й звернутися до Аллаха із проханням про найшвидше повернення бранців додому.
Глядачі на святкуванні Дня перемоги спостерігають за парадом на площі
Адмірала Нахімова у Севастополі, 2017 рік.
Ліана Бєлялова, дружина кримського татарина Еміля Джемаденова, у власному будинку в селищі Кам’янка поблизу Сімферополя, тримає на руках піврічну доньку Асію. Джемаденов ― один із п’яти фігурантів сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», звинувачених в «участі у терористичній організації». Асія народилася вже після арешту батька. У подружжя також двоє синів ― Юсуф і Юнус, яким на той момент було 5 та 3 роки.
Глядачі параду в День перемоги фотографують інсталяцію ― червону зірку із портретом Йосипа Сталіна неподалік центру Севастополя.
Діти слухають азан (заклик до молитви) місцевого муедзина перед іфтаром (розговінням після дня посту у Рамадан) у домі сім’ї Абдуллаєвих у селищі Строгонівка поблизу Сімферополя. Узеір та Теймур Абдуллаєви ― фігуранти сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», відомі на півострові тренери із тхеквондо.
П’ятирічна Райхан, донька фігуранта сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Теймура Абдуллаєва, біжить із подружкою перед іфтаром, який організовують дружини політв’язнів у Строгонівці. Теймура Абдуллаєва звинувачують в «організації терористичного осередку Хізб ут-Тахрір» у Сімферополі, йому загрожує від 20 років ув’язнення до пожиттєвого.
Муслім Алієв, «організатор ялтинської терористичної групи» у «справі Хізб ут-Тахрір», на фото із сімейного архіву тримає доньку Гульсум. Зараз вона одна із активісток «Кримської солідарності» ― силовики тиснуть на неї, порушили кримінальну справу за «статтею за репост». Ця стаття вже декриміналізована. Гульсум виїхала із півострова, побоюючись арешту.
Анна Богачова, дружина Вадима Сірука, фігуранта ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір», тримає на руках доньку Ханіфу під час одного із засідань «Кримської солідарності» у Старому Криму. Дівчинка народилася вже після арешту батька. Вадим Сірук ― українець, який прийняв іслам кілька років тому.
Ялта, літо 2017 року.
Ділявер Меметов, один із співзасновників «Кримської солідарності» та син політв’язня Ремзі Меметова, вдома в Бахчисараї розповідає закордонним журналістам про обшуки та затримання в Криму напередодні п’ятої річниці «референдуму». Нещодавно його батькові оголосили вирок ― 9 років позбавлення волі.
Обшук у будинку кримського татарина Юсуфа Тороза у селі Морське (Капсіхор) поблизу Судака в 2017 році. Юсуфа та його сина Сервера звинуватили у зберіганні зброї та наркотиків, хоча під час слідчих дій нічого не знайшли. Після обшуку силовики вивезли хлопця у невідомому напрямку. Кримські активісти дізналися, де він, лише ввечері ― спецгрупа переправила хлопця у Краснодарський край в Росії.
Донька Тофіка Абдулгазієва, активіста «Кримської солідарності», дивиться, як батько коментує обшук у своєму домі влітку 2018 року. Нині Тофік заарештований разом із іншими 22 активістами «Кримської солідарності».
Різа Ізєтов, активіст «Кримської солідарності», приїхав підтримати сім’ю, у домі якої провели обшук у травні 2017 року. Нещодавно його затримали у «справі Хізб ут-Тахрір».
Ремзі Бекіров, один із активістів «Кримської солідарності», біля Верховного суду Криму після засідання щодо апеляції у справі його адміністративного арешту в квітні 2017 року за «поширення екстремістських матеріалів у соцмережах». 28 березня його затримали в Ростові-на-Дону у новій «справі Хізб ут-Тахрір». За словами адвокатів, Ремзі та інших двох затриманих сильно побили, відібрали всі гроші й особисті речі.
*** На першій світлині ― Сальсабіль, донька фігуранта сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Узеіра Абдуллаєва, показує фото батька, зроблене тихцем у залі суду. Узеіра і його брата Теймура, тренерів з боротьби із селища Строгонівка під Сімферополем, арештували восени 2016 року.
[Матеріал створений за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов‘язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]
Дочитали до кінця! Що далі?
Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.
У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.