Зверніть увагу: цей сайт стає архівним, але не засмучуйтеся. Тепер Reporters — не онлайн-медіа з друкованою версією, а навпаки: паперовий журнал, що виходить 4 рази на рік і має діджитал-доступ для нашої Спільноти. Долучайтеся, щоб читати і дивитися усі нові репортажі та фотоісторії на сайті The Ukrainians Media та регулярно отримувати свій друкований Reporters

    Донбас — країна мрій
    26 Жовтня 2020

    Донбас — країна мрій

    Серед українських документалістів — чимало авторів, чиї роботи стали надбанням вітчизняної фотографії та набули міжнародної слави. У новій рубриці «Архів фотосмаку» ми знайомимо читачів з архівними фотопроєктами найкращих українських документалістів, сподіваючись сприяти вихованню візуального смаку на видатних прикладах українського фотомистецтва. 

    Відкриваємо серію проєктом Віктора Марущенка «Донбас — країна мрій», який він знімав у 2003 -2004 роках. В об’єктиві автора — чоловіки, жінки, підлітки та навіть пенсіонери, що виживають лише завдяки закинутим і небезпечним шахтам, продаючи нелегально видобуте вугілля або вимінюючи його на продукти.

    Минулого року, оглядаючи експозицію галереї «5.6» та Школи фотографії Віктора Марущенка, живописець Володимир Будніков зауважив фотографу-документалісту Олександрові Глядєлову: «Як добре, що ще є культура». Якщо очистити поняття «діяч культури» від усього мотлоху, що на нього налип, залишиться Марущенко і буде цьому поняттю відповідати, вважає Глядєлов.

    Людина, яка створила для українських фотографів атмосферу творчої свободи, — так описує майстра більшість його учнів. «Марущенко ніколи не мислив категоріями “правильно-неправильно”, він лише ставив питання “чому ти так зняв?” Так він учив усвідомлювати, що саме ти робиш, — розповідає фотографка Ганна Грабарська. — Віктор створював простір, де можна було вільно роздумувати, і саме тому його так цінували молоді люди, які тягнулися до нього так само, як і він до них. Його любили навіть ті, хто його недолюблював».

    Віктор Марущенко був людиною світу, з 80-х виставлявся у найрізноманітніших куточках планети — від Європи до Південної Америки — і всюди був своїм. Втім, усе життя він творив українську фотографію, виборюючи її особливе місце в українській культурі. Цій його місії слугувала створена ним у 2004 році Школа фотографії, яка налічує понад півтори тисячі випускників, та єдиний в Україні журнал сучасної фотографії «5.6». «Він перевів фотографію зі сфери обслуговування в область мистецтва. Як фотограф, художник і викладач, він завжди розглядав фотографію як частину сучасного мистецтва, і такий ідейний підхід залишається у нашій фотошколі, — запевняє її викладач, фотограф Валерій Мілосердов. — Школа буде такою, якою її зробив Марущенко. Усі методики, які він розробив, ми будемо використовувати і надалі — так, як він і хотів». 

    Фото: Валерій Мілосєрдов

    Легенда української фотографії, художник, арт-критик і викладач Віктор Марущенко пішов із життя у ніч на 29 вересня 2020 року — не здолав тяжкої хвороби. Йому було 74 роки. За три десятиліття творчості на рахунку автора — близько 70 персональних і групових виставок в Україні, Польщі, Швейцарії, Бразилії, Чилі, Франції, Німеччині, Канаді, Словаччині, Росії, Молдові, Італії, США, у тому числі бієнале сучасного мистецтва у Венеції й Сан-Паулу. Роботи Марущенка зберігають у державних і приватних музеях та колекціях в Україні й за кордоном. 











    Дочитали до кінця! Що далі?

    Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду, знань і ресурсів. А літературний репортаж — це ще й один із найдорожчих жанрів журналістики. Тому ми потребуємо вашої підтримки.

    У нас немає інвесторів чи «дружніх політиків» — ми завжди були незалежними. Єдина залежність, яку хотілося б мати — залежність від освічених і небайдужих читачів. Запрошуємо вас приєднатися до нашої Спільноти.

    Щотижня надсилаємо
    найцікавіше

    0:00
    0:00