Site icon Reporters.

«Ви ж нікуди не йдіть» vs «Cкільки можна стріляти»

Ветерани-добровольці Національного корпусу, які виступають проти розведення військ на Донбасі, залишаються у селищі Золоте-4. 

Напередодні населений пункт відвідав Президент України Володимир Зеленський. Від місцевих мешканців він дізнався, що в одному з будинків оселилися озброєні люди — представники Національного корпусу. Тон спілкування голови держави із добровольцями викликав хвилю обурення у соцмережах. 

У відповідь на запитання одного з військових про те, чи зустрінеться Президент із ветеранами, аби обговорити акції «Ні капітуляції», що відбувалися у багатьох українських містах опісля рішення вивести війська, Зеленський відповів: «Послухай, я президент цієї країни. Мені 42-й рік. Я ж не лох якийсь. Я тобі прийшов і сказав — зброю прибери. А ти мене не переводь на акції». Ця його репліка спричинила скандал.

Зрештою, військові здали зброю, але залишаються у селищі і заявляють про готовність не покидати його, допоки не мине ризик втрати Україною цієї території. Фотокореспондент видання Lb.ua, керівник проекту AfterIlovaisk Макс Левін стежить за подіями на місці:

«Зброю хлопці здали добровільно — віддали її на зберігання у сейф. Настрої, щоправда, після того були неоднозначні: мовляв, якщо зайде ворожа диверсійна група, що ж ми зможемо без зброї зробити? Сьогодні вони чекали, що їх примусово виселятимуть. Приїхав заступник голови Національної поліції Вадим Троян — він сам колишній військовий, тож вони спокійно розмовляли. Він заперечив, що Нацкорпус виганятимуть із Золотого.   

Щодо настроїв місцевих, то вони різні. Говорив із подружжям, які чекають на розведення військ — кажуть, мовляв, скільки можна стріляти. А інший чоловік, через хату живе, через свою проукраїнську позицію боїться, що буде, коли військові вийдуть із Золотого. Просить їх: “Ви ж нікуди не йдіть”». 

Сьогодні ж у медіа з’явилося роз’яснення командування Операції об’єднаних сил докладної процедури розведення сил, про яку домовилися на переговорах у Мінську 1 жовтня.

Розведення сил має розпочатися в районі населених пунктів Золоте і Петровське, потім — ще на чотирьох ділянках, а згодом уздовж всієї лінії зіткнення. У так званій «сірій зоні» в результаті розведення можуть опинитися близько 30 населених пунктів. Але там залишаться представники поліції, Нацгвардії і Держприкордонслужби, працюватимуть соціальні служби, місцеві органи влади і військово-цивільні адміністрації, йдеться в матеріалі «Донбас.Реалій».

Процес відведення на кожній ділянці триватиме 30 днів, з яких безпосередньо відведення сил займе три доби. Він може початися тільки після того, як мине сім днів повного припинення вогню на ділянці розведення, підтвердженого місією ОБСЄ.