Site icon Reporters.

М777

«Ми проводимо, в основному, контрбатарейну роботу, тобто знаходимо і знищуємо артилерію противника», — каже десь у полі на сході 28-річний боєць із позивним «Злий». Він у війську з 2014 року: раніше був піхотинцем, а тепер воює у складі 44-ої окремої артилерійської бригади — одного з підрозділів, який отримує від міжнародних партнерів важке озброєння.

«Злий» керує батареєю М777 — 155-мм польовими буксированими гаубицями, приблизною вартістю 3,1 млн доларів. Загалом, за інформацією CNN, 90 таких пушок та 184 тисячі боєприпасів до них США передали Україні у рамках ленд-лізу, і тепер з М777 працюють одразу кілька артбригад ЗСУ. 

— Основна перевага цих гаубиць у порівнянні з тим, що ми мали раніше, — це, напевне, мобільність. Ми можемо отримати ціль: оперативно по ній відпрацювати, зібратися за лічені хвилини і ще до того, як на місце нашої стрільби прилетіть «атвєтка», змінити своє положення, — пояснює артилерист. 

Щоб мобільність була можливою, разом із М777 США передали Україні також транспортні машини Oshkosh FMTV M1083 — спеціальні тягачі, які відбуксовують та перевозять гаубиці. Якщо всі восьмеро номерів обслуги працюють злагоджено, згортання М777 забирає всього дві хвилини.

На момент повномасштабного вторгення українські військові працювали з пушками зразка 1950-х та 1970-х років. І вони, звісно ж, мали значно гірші характеристики. Наприклад, 152-мм гаубиця «Гіацинт-Б» важить 9,8 тон і стріляє максимум на 20 кілометрів, в той час, як М777 має вагу всього 4,5 тон і дальність стрільби до 30 кілометрів. 

— Коли ми відбивали атаки росіян на півночі України, то працювали гуабицями радянського зразка, які вже відверто віджили своє. Пушка, — підкреслює «Злий», — це техніка, у якої є свій термін експлуатації. Дуже важко було воювати зброєю, якій подекуди 60 і більше років. 

Термін експлуатації крупнокаліберної артилерії визначається, найперше, «життям» ствола — кількістю снарядів, які може відстріляти одна пушка. Виробники заявляють, що кожна М777 до великого технічного обслуговування здатна здійснити 2500 пострілів, втім українські артилеристи розраховують на втричі більшу цифру — аби лиш стало снарядів.

 — В день, — підсумовує «Злий», — наші М777 відстрілюють загалом приблизно 90 снарядів, або 2700 щомісяця. Тому зараз основна наша проблема — отримати від партнерів більше снарядів. А все інше — питання майстерності: ми будемо нищити росіян, поки не виб’ємо з України всіх їх.