Site icon Reporters.

Високотехнологічна війна Китаю з мусульманською меншиною

Уйгури ― тюркськомовний народ, який сповідує іслам та живе в автономному районі Сіньцзян на північному заході Китайської Народної Республіки. Представників цієї меншини китайська держава масово відправляє до спеціальних таборів для насильницького перевиховання, бо вважає їх неблагонадійними. У репортажі Даррена Байлера йдеться про те, як Китай використовує високі технології для того, щоби позбававити уйгурів власної ідентичності.

У 2017 році Аліма затримали в аеропорту як потенційно небезпечного, адже той повернувся до Китаю після навчання за кордоном. Поліція зробила йому так звану «перевірку здоров’я» ― збір біометричних даних рано чи пізно спіткає усіх дорослих уйгурів. Взяли зразок ДНК, крові, відбитки пальців, запис голосу та скан обличчя і швидко відпустили. А за кілька днів при вході у торговий центр пролунав сигнал тривоги ― Алім потрапив до чорного списку системи.

Держава визнає уйгурське життя лише під оком комп’ютера. У Сіньцзяні мережа спостереження за уйгурами ― це не лише камери на будівлях, а й чипи в мобільних пристроях. Сканери обличчя та біометричні контрольно-пропускні пункти відстежують пересування уйгурів майже всюди. Спеціальні комп’ютерні системи профілюють мільйони людей, вираховуючи «небезпечних». Ознакою загрози може бути просто ісламське вбрання. Система попереджає поліцію про будь-яку спробу уйгура увійти до лікарні, банку, парку чи торгового центру.
Повний репортаж читайте мовою оригіналу за посиланням.

Ілюстрація ― Getty/Guardian Design.